Recytowali Różewicza po niemiecku

Recytowali Różewicza po niemiecku

Młodzież ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu radomszczańskiego oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wzięła dziś (3 października) udział w konkursie recytatorskim poświęconym poezji Tadeusza Różewicza. Trudności całemu przedsięwzięciu dodawał fakt, iż recytacja prowadzona była w języku niemieckim.

Konkurs recytatorski odbył się w ramach projektu „Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości, doskonalimy język angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno-tłumaczeniowe”.

Projekt rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, przez ten czas młodzież poszerzała wiedzę na temat tłumaczenia i interpretacji. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach w Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz spotkali się z Iloną Czechowska, która opowiedziała im o tłumaczeniu literackim.

- Recytujemy po niemiecku ponieważ Tadeusz Różewicz kochał języki obce. Były dla niego bardzo ważne. Konkurs dał szansę odkrycia poezji Różewicza w innym, ciekawym kształcie, dzięki któremu możemy docenić go za jego elokwencję i intelekt – wyjaśnia współorganizatorka projektu Iwona Bałazińska z I Liceum Ogólnokształcącego.

Młodzi koneserzy poezji Tadeusza Różewicza startowali w dwóch kategoriach – szkół gimnazjalnych oraz I Liceum. Jak podkreślali uczestnicy konkursu, przy recytacji w języku obcym szczególna uwagę należy zwrócić na interpretację, odpowiednią wymowę oraz wczuć się w opisywaną sytuację. Oficjalne wręczenie dyplomów za udział w konkursie nastąpi 7 października w Miejskim Domu Kultury.

Wyniki konkursu:

I Liceum Ogólnokształcące:

1. miejsce Agata Dziegieć

2. miejsce Maria Pędziwiatr

3. miejsce Damian Sadziak

Wyróżnienie – Klaudia Minecka

Szkoły gimnazjalne:

1. miejsce Mateusz Olejnik

2. miejsce Maria Łuszczyn

3. miejsce Sara Bojarska

Wyróżnienia – Justyna Kordiak, Paulina Pałecz, Svenja Mikłaszewska, Aleksandra Tomczyk, Hubert Rosik, Aleksandra Ozga

Już 6 października, w Radomsku rusza kolejna edycja festiwalu poświęconego twórczości braci Różewiczów. Dokładny program festiwalu znajdziecie w tym miejscu.

Więcej o:
rof rof radomsko różewicz open festiwal różewicz radomsko mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE