React EU dla szpitali wojewódzkich

React EU dla szpitali wojewódzkich Fot. Adam Staśkiewicz

Nowe oddziały i gabinety lekarskie to krótsze kolejki do specjalistów. Nowoczesny sprzęt oznacza większą szansę na wyleczenie. Dziś dwa wojewódzkie szpitale specjalistyczne otrzymały w sumie 40 mln zł na inwestycje w tym zakresie. Są to pieniądze unijne na walkę ze skutkami pandemii.

Dofinansowane szpitale to Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.

- W czasie pandemii pacjenci mieli nie tylko ograniczony dostęp do służby zdrowia, ale sami mniej chętnie przychodzili do szpitali obawiając się zakażenia. Teraz nadrabiają zaległości, co generuje kolejki i większe potrzeby ze strony placówek medycznych – wyjaśnia wykorzystanie pieniędzy Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Nowe środki finansowe pochodzą z programu unijnego REACT-EU. Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala im. Kopernika podpisał dwie umowy:

- na modernizację i przebudowę gabinetów Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, w szczególności Pracowni Endoskopowej, których koszt szacuje się na 15 mln zł oraz

- na rozbudowę Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej i utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Hematologicznej za blisko 19 mln zł.

Dyrektor zapowiedział m.in. budowę 14 nowych pomieszczeń, w tym ośmiu atestowanych izolatek.

– Rozbudujemy też poradnie chorób nowotworowych układu pokarmowego, w tym jelita grubego – dodał dyrektor Kasprzyk.

Pieniądze, które trafiły do Centrum Leczenia Płuc w Łagiewnikach pomogą stworzyć nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej z 22 łóżkami.

– Zaaranżujemy w tym celu istniejącą przestrzeń uzupełniając ją dobudową części obiektu – mówi dyrektor Waldemar Kowalczyk.

Uczestniczący w konferencji Włodzimierz Fisiak, radny sejmiku województwa łódzkiego, zapowiedział, że to nie koniec inwestowania w służbę zdrowia.

– To nasza wspólna odpowiedź na niepokojące statystyki demograficzne – mówił.

Szpitale mają czas na wykorzystanie pieniędzy do końca tego roku, ale obaj dyrektorzy deklarują, że poradzą sobie z szybkim terminem.

Więcej o:
województwo łódzkie urząd marszałkowski łódź react eu szpitale szpitale wojewódzkie dotacja dofinansowanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE