Rajd Motocyklowy Weteranów dotarł do powiatu radomszczańskiego

Rajd Motocyklowy Weteranów dotarł do powiatu radomszczańskiego Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Starosta Beata Pokora spotkała się z uczestnikami ogólnopolskiego Rajdu Motocyklowego Weteranów. Wspólnie z żołnierzami – weteranami uczciła pamięć gen. Stanisława Sojczyńskiego, zapalając symboliczny znicz przed szkołą w Rzejowicach, gdzie urodził się, a potem pracował jako nauczyciel, legendarny ,,Warszyc”, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

W rajdzie zorganizowanym dla uczczenia pamięci poległych i zmarłych uczestników działań wojennych (w tym działań poza granicami państwa) groby weteranów odwiedzają na motocyklach żołnierze, żołnierze-weterani, policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze innych formacji, którzy uczestniczyli w różnych misjach i operacjach wojskowych poza granicami naszego kraju. Projekt wykorzystuje zainteresowanie weteranów sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.

Uczestnicy rajdu w środę odwiedzą Radomsko, gdzie w kwietniu 1946 r. miała miejsce jedna z najsłynniejszych akcji KWP, podczas której po ataku na więzienie UB uwolniono około pięćdziesięciu więźniów, a następnie - w czasie odwrotu doszło do potyczki KWP z oddziałem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Cieszę się z tego, że Rzejowice i Radomsko stały się ważnymi punktami na trasie Rajdu Weteranów, bo jest to dowód na to, że pamięć o ,,Warszycu” i jego żołnierzach jest wciąż żywa – mówi starosta Beata Pokora.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański rzejowice warszyc rajd weteranów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE