Starosta radomszczański Andrzej Plutecki wraz z Zarządem otworzył konferencję inaugurującą kampanię edukacyjną "Radomszczański nie dymi!". Celem akcji jest podniesienie świadomości mieszkańców na temat skutków zdrowotnych, środowiskowych, ekonomicznych niskiej emisji.
W okresie od października do kwietnia każdego roku unosi się nad Powiatem Radomszczańskim z kominów cuchnący, gęsty, szczypiący w oczy i duszący dym. To jednoznaczny sygnał świadczący o bardzo złej jakości powietrza, który daje się we znaki mieszkańcom. Niestety wiele domów staje się drobnymi przedsiębiorstwami, w których utylizuje się wszystko, co zbędne i szybko się spali. W piecach królują plastik, folia i guma, w naszym regionie dodatkowo odpady stolarskie.
– Chcemy to zmienić! Nie było do tej pory kampanii uświadamiających jakim zagrożeniem dla zdrowia i życia nasz wszystkich jest smog. A przecież budowanie powszechnej świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń wynikających z niskiej emisji i zmiana nawyków dotyczących sposobu ogrzewania mieszkań jest w tej sytuacji zadaniem priorytetowym – zaznaczał Andrzej Plutecki.
- To nie mgła unosi się nad naszymi miejscowościami, to smog – podkreślał wicestarosta Robert Zakrzewski. Wielokrotnie mieszkańcy naszego powiatu alarmowali nas oraz na portalach społecznościowych o „sąsiadach trucicielach”.
Niestety związki wyrzucane z kominów są odpowiedzialne za wiele poważnych chorób, m.in. układu oddechowego i krążenia, alergie, astmę. Problem ten dotyka najbardziej osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i osoby o obniżonej odporności, o czym informowała zgromadzonych gości Weronika Michalak — kierowniczka Programu Zdrowie i Energia Health and Environment Alliance w Polsce.
„Radomszczański nie dymi” to kampania, która potrwa do końca marca 2018 roku. W tym czasie zaplanowane są warsztaty plenerowe „Czyste Ogrzewanie”., które odbędą się podczas VII Pikniku Zdrowia i Rekreacji o godzinie 16:00. - Pod koniec roku planujemy szkolenia stacjonarne i on-line ukazujące możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła – wymienia rzecznik prasowy Powiatu Radomszczańskiego, Wioletta Bąk – Kempa. Zorganizowana zostanie gra powiatowa „Radomszczański nie dymi!”, a dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego przygotowaliśmy ofertę wydawniczą w postaci broszur, dodatków prasowych oraz filmów edukacyjnych. Uruchomiona zostanie podstrona dedykowana programowi „Radomszczański nie dymi!”.
Projekt współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2017”. Wartość projektu to 69,475 zł.
Info: Starostwo Powiatowe w Radomsku