Radomszczanka pośmiertnie odznaczona

Śp. Janina Bereska otrzymała medal i dyplom "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W imieniu zmarłej odznaczenie przyznane przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie,... ››

Śp. Janina Bereska otrzymała medal i dyplom "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W imieniu zmarłej odznaczenie przyznane przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie, pod przewodnictwem Sądu Najwyższego Izraela, odebrał syn Marian Bereska.

 

Odznaczenie to przyznawane jest od 1963 roku za bezinteresowne narażanie życia dla ratowania Żydów. Uroczystość wręczenia medalu i dyplomu odbyła się w poniedziałek 22 sierpnia w Warszawie.

 

Janina Bereska urodziła się w 1907 roku. Podczas II wojny światowej mieszkała w Radomsku na Kowalowcu. W 1941 r. jej mąż Władysław został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Auschwitz, gdzie wkrótce zginął. Rok później pani Janina przyjeła do siebie piątkę żydowskich uciekinierów, którym dała schronienie. Byli to: Berek Ofman (na którego mówiono Janek), Regina Epstein z rodzicami oraz kuzynka Mania/ Marysia.

 

Przez dwa lata piątka Żydów ukrywała się w piwniczce, w której wybudowano schron. Wojnę przeżyła trójka z nich - Berek, Regina i Mania.

 

Dwa dni po wkroczeniu wojsk sowieckich do Radomska - 18 stycznia 1945 roku - Regina i Berek pobrali się i wyemigrowali do USA. Z Janiną Bereską widzieli się ostatni raz w 1947 roku w Reichenbach. Pozostawali jednak w kontakcie do 1970 roku - wtedy bowiem pani Janina zmarła. Teraz kontakty z ocalałymi utrzymuje pan Marian Bereska i jego wnuk Szymon.

Więcej o:
żydzi odznaczenie okupacja wojna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE