Radomszczanka chce zdigitalizować wspomnienia

Mieszkanka naszego miasta Iga Borowiecka-Grzywacz chce stworzyć zasoby multimedialne oparte na rozmowach i wspomnieniach radomszczan

Mieszkanka naszego miasta Iga Borowiecka-Grzywacz chce stworzyć zasoby multimedialne oparte na rozmowach i wspomnieniach radomszczan.


Iga Borowiecka Grzywacz bierze udział w konkursie "Spółdzielnia pomysłów", którego organizatorem jest SGB Bank. W taki sposób pomysł radomszczanki jest opisywany w serwisie konkursowym:

"Każdego dnia odchodzi od nas część historii. Do świata niepamięci przechodzą opowiadane do znudzenia wspomnienia dziadków, rodziców, znajomych. Z naszych wewnętrznych map wymazują się stojące tam kiedyś budynki lub ich przeznaczenie. Razem z tym ubożeje nasza świadomość. Starsi ludzie chcą dzielić się wspomnieniami, chcą pozostawić po sobie ślad. Często osoby, które "nie znaczą wiele" kryją w sobie biblioteki zdarzeń. Moje miasto ma bardzo ciekawą historię lecz jej ślady zostały w większości starte przez walec wydarzeń. Często jedynym śladem są opowieści żyjących mieszkańców, którzy sami oraz korzenie ich rodzin są świadectwem losów Polski. Ten projekt ma na celu zatrzymanie procesu "wymierania wspomnień". We współpracy ze szkołami, przy pomocy wolontariuszy, studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, oraz zachęcając przypadkowe osoby w trakcie lokalnych imprez takich jak Dni Radomska, czy Święto Zalewajki, przy pomocy w pierwszym kontakcie dyktafonów, powstaną nagrania. Skanery sczytają stare zdjęcia i dokumenty chowane do tej pory w szafach. Całość zostanie zarchiwizowana w formie multimediów i udostępniona wszystkich chętnym w Internecie. Powstała baza ma w założeniu segregować wspomnienia tworząc łatwe mapy np. II wojna światowa, Różewiczowie, historie stąd, przybyli, judaica... Jest to w założeniu praca bez końca.".

Wśród wszystkich nadesłanych pomysłów, wsparcie finansowe na realizację otrzymają te, które przejdą dwuetapową procedurę. Aby pomóc w przejściu pierwszego etapu, należy oddać głos (logowanie w prawym górnym rogu tej strony). Głosować można codziennie, ale nie więcej niż 10 razy do dnia 3 maja. Awansuje 30 projektów z największą liczbą głosów.

W następnym etapie jury wybierze trzy najlepsze projekty, które zostaną dofinansowane.

Więcej o:
iga borowiecka-grzywacz społecznik digitalizacja wspomnień
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE