Radomszczanie zwiedzili Toruń

Radomszczanie zwiedzili Toruń Fot. Muzeum Regionalne w Radomsku

W ramach oferty kulturalnej „LATO W MUZEUM 2018” dnia 4 lipca odbyła się wycieczka do Torunia.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili Stare Miasto, zobaczyli najważniejsze zabytki. Wysłuchali ciekawej historii miasta Torunia, którą opowiedziała przewodnik wycieczki. Następnie zwiedzono Muzeum Podróżników Tony’ego Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Muzeum Podróżników powstało dzięki Elżbiecie Dzikowskiej – znanej podróżniczce i dziennikarce, która przekazała w 1999 r.  dar w postaci 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła Elżbieta ze swoim mężem Tonym Halikiem. Po jego śmierci pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Z tej to przyczyny powierzchnia wystawiennicza okazała się zbyt mała.

Pozyskanie sąsiadującej kamienicy stworzyło możliwość zaaranżowania, nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej. Dzięki temu otwarto nową wystawę stałą „Pasja podróżowania”. Pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata jest głównym motywem przewodnim tej wystawy. Ekspozycja poświęcona została najbardziej pasjonującym podróżom po Ameryce Południowej, Środkowej, Meksyku i Gwatemali – miejsc, które zwiedzili Elżbieta Dzikowska i Tony Halik. W kamienicy znajduje się mnóstwo sal poświęconych największym odkrywcom i podróżnikom zagranicznym czy rodakom mającym ogromny wpływ na poznawanie nowych krain i ludów. Uczestnicy byli zachwyceni różnorodnością kulturową i etnograficzną zaprezentowaną na ekspozycji, a także ogromną ilością eksponatów przekazanych przez parę podróżników.

Kolejny punkt wycieczki to Żywe Muzeum Piernika. Jest to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Na pierwszym piętrze uczestnicy wycieczki pod okiem Mistrza Piekarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Następnie wzięli udział w warsztatach „piernikarskich”. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Przygotowane przez siebie pierniczki otrzymali na pamiątkę.

Organizator wycieczki: Miasto Radomsko, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Info: Muzeum Regionalne w Radomsku

Więcej o:
wycieczka toruń muzeum radomsko lato w muzeum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE