Radomszczanie zaczytani w „Lalce”

Polacy rozczytali się w polskiej literaturze. W sobotę 5 września po raz czwarty odbyło się wielkie Narodowe Czytanie. Tym razem do rąk czytelników trafiła „Lalka” Bolesława Prusa.

Polacy rozczytali się w polskiej literaturze. W sobotę 5 września po raz czwarty odbyło się wielkie Narodowe Czytanie. Tym razem do rąk czytelników trafiła „Lalka” Bolesława Prusa.



Inauguracja Narodowego Czytania miała miejsce w 2012 roku. Wówczas sięgnięto po epopeję narodową Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. W kolejnym roku rozczytano się w humorystycznych utworach Aleksandra Fredry. W ubiegłym roku była to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza. A dziś cała Polska czytała „Lalkę” Bolesława Prusa, która 125 lat temu została wydana w formie książki, a wcześniej była publikowana w „Kurierze codziennym”.

Celem akcji Narodowego Czytania jest popularyzowanie czytelnictwa, a także pogłębianie tożsamości narodowej poprzez kontakt z literaturą najważniejszą dla nas Polaków.

W całym kraju do akcji przyłączyło się wiele miast, miasteczek i małych miejscowości.  Czytano w bibliotekach, na miejskich placach, rynkach, w domach pomocy społecznej.

W Radomsku Narodowe Czytanie odbyło się tradycyjnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

- Mamy w miejskiej bibliotece taką tradycję, że Narodowe Czytanie inauguruje prezydent miasta, a później czytają radomszczanie – mówi dyrektor MBP Anna Kosendek. - Sala jest wypełniona młodzieżą , nauczycielami i innymi naszymi czytelnikami. Dzięki ich aktywnemu udziałowi możemy uczestniczyć w takich akcjach. Niektórzy z nich tylko obserwowali nas rok temu, a dziś przyszli czytać – zauważa.

Partnerem tegorocznej akcji był Miejski Teatr Źródło, który dzięki „lalkowej” scenografii wprowadził czytelników w nastrój XIX wieku.

Goście biblioteki oprócz czytania „Lalki” mogli także obejrzeć film oraz wystawę szkiców „Warszawskim szlakiem Prusa”. A każdy kto przyniósł do biblioteki swój egzemplarz „Lalki” mógł otrzymać pieczątkę upamiętniającą czwartą edycję Narodowego Czytania.

Jak mówi dyrektor Anna Kosendek „Lalka” Bolesława Prusa nadal cieszy się popularnością wśród czytelników. Czyta ją młodzież, ale także starsze pokolenie.

W radomszczańskiej bibliotece dostępna jest nie tylko forma książkowa dzieła Prusa, ale także film, audiobook. Można także posłuchać muzyki z serialu.

ally

Więcej o:
lalka narodowe czytanie mbp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE