Radomszczanie pisali listy w obronie niesłusznie skazanych

Radomszczanie pisali listy w obronie niesłusznie skazanych Fot. Klaudia Gajda

W Radomsku, już po raz kolejny zorganizowano Maraton Pisania Listów Amnesty International. Listy można było pisać w jednym z biurze nieruchomości przy ul. Reymonta. Cel? Pomoc osobom niesłusznie skazanym zawalczyć o wolność.

W Radomsku kilkanaście osób przyszło by napisać list i w ten sposób pomoc osobom niesłusznie skazanym zawalczyć o wolność. Przygotowane były długopisy, kartki, koperty i wzory listów.

Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie ludzie łączą siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. To coroczne wydarzenie podczas którego każdy chętny za pomocą kartki, długopisu i chwili swojego czasu może przyczynić się do ochrony praw człowieka na świecie. W 2019 roku wysłane zostało ponad 6,5 miliona wiadomości.

W 20-lecie Maratonu listy pisane są w obronie 10 osób m.in. Mikity z Białorusi, młodego chłopaka, który został pobity i rażony prądem przez policję; Rung z Tajlandii, której grozi dożywocie za pokojowe demonstrowanie czy Imoleyo z Nigerii, który był więziony w podziemnej celi za sprzeciw wobec brutalności policji. Organizatorzy chcą, żeby Zhang Zhan, uwięziona dziennikarka z Chin, uzyskała opiekę medyczną i została wypuszczona z więzienia, w którym władze zamknęły ją za ujawnianie prawdy o Covid-19; żeby władze USA podjęły działania w sprawie 24-letniej Ciham, która została pojmana 9 lat temu w Erytrei i od tamtej pory jest zaginiona oraz żeby Bernardo, obrońca świętej rzeki z Gwatemali, został oczyszczony z zarzutów i uwolniony.

Więcej o:
Maraton Pisania Listów Radomsko Radomsko Maraton Pisania Listów Amnesty International Amnesty International
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE