Radomszczanie odwiedzili spalarnię odpadów w Bydgoszczy

Fot. Wojciech Bojdo

Radomszczanie wzięli udział w wyjedzie studyjnym do Bydgoszczy, zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Obejrzeli, jak funkcjonuje w tym mieście Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Podobna instalacja ma powstać przy ul. Wyszyńskiego w Radomsku.

Wizyta zorganizowana została przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w ramach prowadzonych konsultacji społecznych - kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej funkcjonowania elektrociepłowni opalanych odpadami i ma związek z planami zastąpienia jednego z kotłów węglowych w radomszczańskim Zakładzie Ciepłowniczym Instalacją Termicznego Przekształcania Odpadów. Efektem spalania tzw. resztkowej frakcji nadsitowej odpadów komunalnych w planowanej instalacji jest energia cieplna i elektryczna.

Plany powstania tego typu instalacji wzbudzają kontrowersje wśród niektórych radomszczan. Obawy są różne: smród, zanieczyszczenie środowiska to tylko niektóre z nich. Jak jednak przekonują władze miasta, przedstawiciele PGK a także pracownicy Międzyregionalnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów „ProNatura” w Bydgoszczy, nie ma się czego obawiać. Zapewniają, że tego typu instalacje spełniają rygorystyczne unijne wymogi środowiskowe i są stale monitorowane, więc nie ma żadnego zagrożenia, by jakiekolwiek parametry zostały przekroczone. Jeśli by się tak stało, system automatycznie i natychmiast zostanie wyłączony. W Bydgoszczy, przez siedem lat działalności instalacji, do takiej sytuacji nigdy nie doszło.

- Odpady są dla nas paliwem, ale przede wszystkim gwarantem niskich i stabilnych cen za gospodarowanie odpadami. My się nie boimy mówić, że spalarnia odpadów jest jak dworzec, czy jak szpital lub szkoła. To jest coś, co powinno być w każdym mieście. Do takiego miasta będą chętniej przyjeżdżać ludzie, żeby w nim żyć. Do miasta, które ma zabezpieczone własne potrzeby na wypadek na przykład nagłego wzrostu cen energii, którego doświadczamy po ostatnich wydarzeniach geopolitycznych – mówi Piotr Kurek, rzecznik prasowy Międzyregionalnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów „ProNatura” w Bydgoszczy.

W radomszczańskiej instalacji do produkcji energii mają zostać wykorzystane jedynie odpady odebrane przez należący do PGK, zlokalizowany w Płoszowie Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, co oznacza, że na potrzeby produkcji energii nie pojawią się na naszym terenie odpady z innych rejonów Polski, czego obawiają się mieszkańcy. 

W wyjeździe studyjnym do Bydgoszczy uczestniczyli m.in. pracownicy PGK oraz przedstawiciele rady miejskiej. Niewielu było natomiast mieszkańców terenów w obrębie których instalacja ma powstać. Mimo, iż – jak zapewniają pracownicy PGK, mieszkańcy ci otrzymali zaproszenia, a wyjazd do Bydgoszczy był nagłaśniany m.in. w mediach i na stronie internetowej miejskiej spółki komunalnej. Ubolewa nad tym Artur Szponder z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, który do Bydgoszczy pojechał.

- Wyjazd studyjny był potrzebny. Szkoda, że niewielu mieszkańców skorzystało z tej możliwości. Bardzo dobrze było przyjechać do spalarni i to wszystko zobaczyć – podkreśla Artur Szponder.

- Ludzie boją się tego, czego nie znają i warto, żeby poznali. Bardzo dobrze, że są tego typu wyjazdy. Musimy słuchać ekspertów, zbierać wiedzę i analizować. Fakt jest taki, że ciepłownia miejska wymaga modernizacji. I tego nikt nie kwestionuje. Pytanie, czy jest to najlepsze z możliwych i dostępnych rozwiązań. Tutaj już zadanie PGK, żeby przekonać mieszkańców do swoich argumentów – dodaje Artur Szponder.

Instalacja w Bydgoszczy jest zlokalizowana na peryferiach miasta. Inwestycja w Radomsku ma powstać w niedalekiej odległości od zabudowań. Zarząd PGK tłumaczy jednak, że będzie to instalacja znacznie mniejsza, a zastosowana w niej technologia będzie nowocześniejsza od tej stosowanej w Bydgoszczy. Z kolei przedstawiciele spółki „ProNatura” podkreślają, że jedynym powodem lokalizacji instalacji akurat w tej części miasta była bliskość przyłącza do węzła ciepłowniczego. I dodają, że takie instalacje funkcjonują w centrach miast takich jak chociażby Wiedeń, czy Barcelona.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko pgk radomsko spalarnia odpadów wyjazd pro natura bydgoszcz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE