Radomszczanie krytykują jakość powietrza. RAS podsumowuje ankietę i wnioskuje do władz miasta

Mieszkańcy Radomska zauważają problem występującego smogu i negatywnie oceniają jakość powietrza w mieście oraz działania władz miasta dotyczące walki ze smogiem. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Radomszczański Alarm Smogowy. Jego przedstawiciele przygotowali projekt uchwały, dotyczącej zarezerwowania w budżecie miasta środków na walkę ze smogiem.

Aż 56 procent ankietowanych radomszczan wskazało, że bardzo źle ocenia jakość powietrza. 27 proc. oceniło powietrze jako „średnie”, natomiast 17 proc. – dobre i bardzo dobre.

Najgorszy stan powietrza, zdaniem 76 proc. mieszkańców jest wieczorem. 41 proc. radomszczan stwierdziło, że z powodu złej jakości powietrza wystąpiły u nich choroby układu oddechowego. 88 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie „czy uważasz, że stan powietrza ma wpływ na stan zdrowia?”.

- Pytaliśmy również ankietowanych, czy ich zdaniem władze miasta robią wystarczająco dużo w sprawie walki ze smogiem. 69 procent osób odpowiedziało, że „nie” - mówi Ewa Kuśmierczyk z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

Członkowie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego, jako odpowiedź na wyniki ankiety przygotowali projekt uchwały, który złożą w środę, 3 lutego 2021 r. w Biurze Podawczym Urzędu Miasta. Podkreślają, że Radomsko według danych Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się na 26 miejscu w Europie wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

W projekcie uchwały RAS zawarł zapisy, dotyczące opracowania Lokalnego Programu Antysmogowego na lata 2021 – 2023 w ramach którego radomszczanie będą mogli liczyć na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na poziomie 90 proc. (nie więcej niż 10 tys. złotych). Chcą  też, by w tegorocznym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-2023 zostało zabezpieczone na ten cel w budżecie miasta 1 mln złotych (każdego roku).

- Mamy nadzieję, że ta kwota oraz planowanie wydatków „do przodu” wymiernie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Radomsku – podkreśla Artur Szponder.

Czytaj też: Pobiegli by zwrócić uwagę na zły stan powietrza w Radomsku

Więcej o:
radomsko smog radomsko radomszczański alarm smogowy jakoś powietrza projekt uchwały ankieta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE