Radomsko: upamiętnili powstańców styczniowych

Radomsko: upamiętnili powstańców styczniowych Fot. UM Radomsko

Z okazji 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, prezydent Jarosław Ferenc wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Radomsku Jadwigą Łysik i delegacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 reprezentowaną przez dyrektora Radosława Bartnika oraz uczniów złożyli kwiaty pod „Krzyżem Powstańczym” na dziedzińcu klasztoru oo. Franciszkanów.

Za początek Powstania Styczniowego, największego polskiego powstania narodowego, przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 r. kiedy to Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest ogłaszający wybuch powstania.

Manifest przekształcał Komitet Centralny w Tymczasowy Rząd Narodowy. Do walki przeciw Rosji zostali wezwani wszyscy mieszkańcy przedrozbiorowej Rzeczypospolitej - Polacy, Litwini, Ukraińcy i Żydzi. Zakładał on powstanie niepodległego państwa i równe prawa dla wszystkich obywateli. Działania powstańcze w samym Radomsku rozpoczęły się 23 stycznia 1863 roku atakiem oddziału pod dowództwem Józefa Grekowicza na stacjonujące wojsko rosyjskie.

Pamiątkowy powstańczy krzyż na dziedzińcu klasztoru, po gruntownej renowacji został poświęcony 27 stycznia 2013 roku. Było to zwieńczenie radomszczańskich obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W zbieranie funduszy na renowację była zaangażowana m.in. młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7. Placówka od lat pielęgnuje tradycje powstańcze. Wchodząca w jej skład szkoła podstawowa nosi bowiem imię Romualda Traugutta, który jako dyktator powstania styczniowego był zwolennikiem bezkompromisowej walki z zaborcami.

(info: UM w Radomsku)

Więcej o:
radomsko powstanie styczniowe obchody rocznica powstania styczniowego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE