Radny Rączkowski: drzewa w Parku Świętojańskim zagrażają życiu mieszkańców

Radny Rady Miasta w Radomsku, Radosław Rączkowski zwraca uwagę na stan niektórych drzew, rosnących w zrewaloryzowanym Parku Świętojańskim. Jego zdaniem zagrażają one zdrowiu i życiu użytkowników obiektu. Wystąpił do władz miasta z wnioskiem o natychmiastowe wyłączenie z użytkowania fragmentów parku, w których rosną drzewa, nadające się do wycięcia.

Radny o problemie opowiedział członkom Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego. Jak podkreślał, zdecydował się na taki krok, ponieważ wielokrotne prośby do urzędników o zajęcie się tematem nie przyniosły efektu.

- Od dłuższego czasu obserwuję stan drzew rosnących w Parku Świętojańskim i niestety zaobserwowałem kilka drzew, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, ich zdrowiu i życiu. Są gałęzie, które są w takim stanie, że w każdej chwili mogą spaść. Informowałem o tym problemie urzędników, ale moje działania nie przyniosły miarodajnych skutków. Dlatego zainteresowałem problemem radnych. W ostatnim czasie była informacja w przestrzeni publicznej o śmierci dziecka w jednym z miast. Do tej tragedii doszło z powodu oberwania się gałęzi. Uważam, że jest to sprawa bardzo ważna i każdy z nas powinien zabiegać o bezpieczeństwo, bo nie ma od niego większej wartości – mówi Radny Radosław Rączkowski.

Drzewostan parku objęty jest nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Radny Rączkowski podkreśla, że pytał w tym urzędzie, czy radomszczański magistrat występował o zgodę na wycięcie uszkodzonych gałęzi.

- Otrzymałem odpowiedź, że takiego wniosku nie było – zauważa Radosław Rączkowski.

Nie zgadza się z tym prezydent Radomska, Jarosław Ferenc. Twierdzi, że osoba, z którą radny rozmawiał nie była zorientowana w temacie i zapewnia, że wniosek taki został złożony.

- Dziś (17 września 2020 r. – dop.aut.) otrzymaliśmy zgodę na wycięcie uszkodzonych gałęzi oraz jednego z drzew. Zlecimy to firmie, która dokona pielęgnacji drzewostanu. Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców i reagujemy na tego typu sygnały – zapewnia Jarosław Ferenc.

Radni przyjęli wniosek, w którym zobowiązują magistrat do dokonania ponownego przeglądu drzew w Parku Świętojańskim i wykonania koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej o:
radomsko park świętojański radny radosław rączkowski drzewa wniosek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE