Radny Łukasz Więcek o politycznym rozbójnictwie

Radny Łukasz Więcek o politycznym rozbójnictwie Fot. Renata Kosela jeszcze jako dyrektor I LO w Radomsku

- Polityczne rozbójnictwo, czyli jak zniszczyć zawodowo bardzo dobrego, niezwiązanego z polityką dyrektora szkoły średniej – rozpoczyna swój wpis na Facebooku radny Łukasz Więcek (KO).

Zarząd Powiatu Radomszczańskiego 27 kwietnia 2022 r. zatwierdził wyniki konkursów na stanowiska dyrektorów czterech szkół prowadzonych przez powiat. W I LO w Radomsku w konkursie zwyciężył Bogdan Węgrzyński, szef nauczycielskiej Solidarności. W konkursie startowała jeszcze dotychczasowa dyrektor Renata Kosela, obdarzona nieformalnym mandatem przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

Wynik tego konkursu skomentował radny Łukasz Więcek z KO. We wpisie na swoim Facebooku naspisał o politycznym rozbójnictwie.

Pani Renata Kosela od 10 lat dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, wcześniej wicedyrektor. Nie związana z żadną partią czy stowarzyszeniem politycznym. Związana ze szkołą. Jej praca i osiągnięcia wzbudzają powszechny szacunek i uznanie wśród osób, które widzą, jak bardzo zmienia się I LO i jakie wyniki ma młodzież. Słyszy się o dobrej atmosferze, zmotywowanej kadrze, awansach w rankingach. Dla władz powiatu I LO staje się jedną z wizytówek. Niestety dziś ogłoszono wyniki konkursu na dyrektora szkoły. Pani dyrektor Kosela przegrała konkurs z politycznym nominatem jakim w tym przypadku, jest Bogdan Węgrzyński, nauczyciel z innej szkoły i co najważniejsze szef Solidarności. W uproszczeniu obecną dyrektor poparli nauczyciele i rodzice uczniów, ale to za mało aby przegłosować przedstawicieli kuratorium i Powiatu, w którym współrządzi PiS, Wspólny Samorząd i Razem dla Radomska Jarosława Ferenca. Pisałem niedawno, że Starosta ma prawo dobierać sobie współpracowników, pisałem że politycy nie powinni przyzwyczajać się do funkcji które pełnią. Nie oznacza to jednak, że władze mogą robić takie rzeczy. Zadaniem samorządu jest stawanie po stronie nauczycieli i rodziców uczniów, szczególnie kiedy w szkole dzieje się dobrze. W tym przypadku samorząd stanął po stronie upolitycznionego kuratorium.

ZOBACZ: Społeczność uczniowska I LO w Radomsku murem za dyrektorką Renatą Koselą

To oczywiście efekt zawiązanej przed rokiem nowej koalicji. Anna Milczanowska, Jarosław Ferenc, Beata Pokora zwracam się do was i choć nie lubię takiego języka w debacie publicznej, to w tym przypadku czuję wewnętrzną potrzebę go użyć: W sprawie ILO zachowaliście się jak polityczni zbóje. Zniszczyliście coś, co było wielką wartością tego Miasta i Powiatu. Coś, co było budowane przez lata wysiłkiem nauczycieli i uczniów. Zrobiliście to w imię politycznych układanek i interesów. Jaki to przykład dla innych dyrektorów szkół podstawowych i średnich? Jaki sygnał im wysyłacie? Niszczycie niezależność i samorządność jednostek oświatowych, niszczycie stabilność i pewność siebie pozostałych dyrektorów. Pokazujecie, że najważniejsza dla was nie jest praca i wyniki wychowawcze, tylko dobry układ z Solidarnością. Poniesiecie za to polityczne konsekwencje!!!

SPRAWDŹ: Radomsko: są nowi dyrektorzy 4 powiatowych szkół

Osobiście nie znam Pani Dyrektor Renaty Koseli. Kilka razy spotkałem ją gdzieś w gabinetach lokalnych instytucji. Ze swojej strony chciałbym jej podziękować i zapewnić, że nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak wielu ludzi widzi i docenia jej wspaniałą pracę. To właśnie tacy powinni być dyrektorzy. To właśnie takie powinny być szkoły.

Więcej o:
łukasz więcek. liceum radomsko konkurs bogdan węgrzyński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE