Radni uchwalili budżet Radomska na 2024 rok. Inwestycje za ponad 100 mln złotych

Radni uchwalili budżet Radomska na 2024 rok. Inwestycje za ponad 100 mln złotych Fot. Wojciech Bojdo

Zakończyła się Sesja Rady Miejskiej w Radomsku. Zdecydowanie najważniejszym jej punktem było głosowanie nad projektem uchwały przyszłorocznego budżetu.

Budżet na 2024 rok zakłada plan inwestycyjny na ponad 100 mln zł, a zadania inwestycyjne prowadzone będą praktycznie na terenie całego miasta.

- Jest to rekordowy budżet. W przyszłym roku planujemy inwestycje za 102 mln złotych. Nigdy tak nie było. Mamy w mieście przyspieszenie inwestycyjne, m.in. dzięki środkom zewnętrznym. Będziemy się ubiegać o kolejne dotacje. Inwestujemy we wszystkie dzielnice i nadal będziemy inwestować – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

- To jest bardzo ambitny budżet. Mam nadzieję, że wszystkie inwestycje uda się zrealizować – dodaje radny Radosław Rączkowski.

- Zgłosiliśmy do projektu budżetu 14 wniosków. Wszystkie zostały odrzucone. Pan prezydent inwestuje w sprawy, które nie są priorytetem, a nie realizuje naprawdę ważnych zadań – mówił z kolei radny Łukasz Więcek.

Największa inwestycja, która rozpocznie się w przyszłym roku to rozbudowa strefy ekonomicznej. Blisko 70 mln zł udało się miastu pozyskać na ten cel z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zadanie ma na celu uzbrojenie i przygotowanie pod dalsze inwestycje i uruchomienie produkcji na kolejnych 60 ha terenów.

W przyszłym roku wyremontowane zostanie również Miasteczko Ruchu Drogowego przy ul. Brzeźnickiej, rozbudowana będzie ulica Władysława Łokietka, Bytnara i Armii Krajowej. Na ul. Dolnej wybudowany zostanie kolektor deszczowy oraz powstaną dokumentacje na przebudowy ulic Spokojnej, Batorego, Sienkiewicza, Ładnej i Witosa - wszystko w ramach programu Polski Ład.

W 2024 roku miasto dofinansuje remont dachu remizy OSP Bogwidzowy, planowana jest rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, powstanie nowoczesne oświetlenie przy ul. Narutowicza, wyremontowane zostaną alejki w parku Solidarności, zaprojektowana i wybudowana zostanie świetlica na Wymysłówku. Na ulicy Zgoda powstanie również pierwszy w mieście (pierwszy atestowany) dirt park.

Rozpoczęte zostanie również kilka ważnych, wieloletnich inwestycji, takich jak remont budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku, remont ulic Ciepłej, Turleja, Budowlanych, przebudowa ulic Grota Roweckiego i Pajdaka, modernizacja ulic Fabianiego i Ładnej.

Na 4 lata rozplanowane zostało zadanie pn. „Rewitalizacja w Kulturze i sporcie”, na które miasto pozyskało 26 mln zł dofinansowania. W skład zadania wchodzi remont budynku „Kinemy”, remont trybuny na Stadionie Miejskim przy Brzeźnickiej 26 oraz przebudowa starej pływalni na halę wielofunkcyjną. Realizacja przewidziana jest do końca 2027 roku.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko sesja rady miasta radomsko budżet budżet na 2024 rok
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE