Na 50 sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni przyjęli dziewięć uchwał. Część z nich dotyczy bezpośrednio mieszkańców powiatu radomszczańskiego.
Zdecydowano między innymi o podpisaniu na kolejny rok umów z firmami zajmującymi się publicznym transportem zbiorowym. To kontynuacja rządowego programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Do 40 istniejących połączeń, których organizatorem jest samorząd województwa przybędą dwa kolejne. Dzięki temu stałą linię z Piotrkowem Trybunalskim przebiegającą przez Przedbórz zyska Żytno. Nowe połączenie z Poddębicami przez Świnice Warckie będzie miała Łęczyca.
Radni ustanowili również Fundusz Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego. Zastąpi on dotychczasowe programy stypendialne skierowane do twórców kultury. O wsparcie z nowego Funduszu mogą się ubiegać zarówno doświadczeni artyści jak i początkujący uczniowie. Ważne, aby ich działalność przyczyniała się do rozwoju kultury i promocji województwa.
Dużo miejsca na sesji zajęły sprawy ekologii. Po dyskusji, w której swoje stanowiska obok radnych zaprezentowali także przedstawiciele organizacji pozarządowych, urealniono tzw. uchwałę antysmogową. Zdecydowano o wydłużeniu terminów na wymianę pieców węglowych starego typu.
- Po pandemii, w czasie agresji Rosji na Ukrainę, kryzysie energetycznym na świecie, nie możemy udawać, że wszystko jest tak, jak kiedyś. Dlatego dajemy dodatkowy czas nie rezygnując z walki o czyste powietrze – powiedział Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Rozpatrywano także petycję dotyczącą objęcia ochroną prawną rzeki Ner. Radni podzielili opinię ekologów i jednogłośnie uznali potrzebę takiej ochrony. Na nieobjętym jeszcze żadnymi nadzorem terenem od przecięcia rzeki z autostradą A2 w gminie Wartkowice, do jej przecięcia z drogą ekspresową S14 na granicy gminy Pabianice z miastem Łódź, zostanie utworzony Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Neru.