Radni: musimy ratować ratownictwo medyczne

Radni: musimy ratować ratownictwo medyczne Fot. screen

Musimy zrobić wszystko, by uratować ratownictwo medyczne, by pozostało ono w strukturach radomszczańskiego szpitala – mówią radni Rady Powiatu Radomszczańskiego. Podczas środowej (24 lutego) sesji, podjęli uchwałę intencyjną w której poparli działania władz powiatu zmierzające do zapewnienia dalszego świadczenia przez Szpital Powiatowy w Radomsku usług w zakresie ratownictwa medycznego.

Uchwała intencyjna efekt obaw władz powiatu oraz dyrekcji szpitala, dotyczących przyszłości funkcjonowania ratownictwa medycznego. Pojawiły się informacje, że obecna forma organizacyjna ratownictwa medycznego obowiązywać będzie do końca roku.

- Wyrażamy głęboki niepokój i stanowczą dezaprobatę przeciwko działaniom mogącym zakłócić zasady współdziałania lub utrudnić należyte wykonanie kontraktu na realizację świadczeń z zakresu Ratownictwa Medycznego zawartego z Wojewodą Łódzkim – mówi Starosta Beata Pokora.

Władze powiatu oraz dyrektor szpitala obawiają się, że planowane zmiany mogą doprowadzić do sytuacji, jaka miała miejsce kilka lat temu, kiedy usługi z zakresu ratownictwa medycznego przejęła zewnętrzna firma. Jeśli sytuacja się powtórzy, będzie to – co podkreślają samorządowcy, ogromna strata nie tylko dla szpitala, ale też dla pacjentów.

- Wiemy, co się działo, kiedy usługi te świadczyła prywatna firma. Boimy się, że teraz będzie podobie – mówi radny Włodzimierz Nicpan, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Radomszczańskiego.

Czytaj też: Co dalej z pogotowiem w Radomsku?

Za podjęciem uchwały intencyjnej zagłosowało 21 radnych. Radny Szymon Zyberyng wstrzymał się od głosu.

- Proszę mnie dobrze zrozumieć. Absolutnie nie jestem za tym, by nie obawiać się tego, co się może stać. Powinniśmy jednak poznać zdanie drugiej strony. Dziś tak naprawdę nie wiemy, jak po ewentualnych zmianach ratownictwo miałoby funkcjonować. Nie znamy dokładnych założeń tej reorganizacji – mówił radny Szymon Zyberyng.

Radni, którzy zagłosowali „za” przyjęciem uchwały podkreślali, że ratownictwo medyczne w powiecie radomszczańskim funkcjonuje bardzo dobrze, o czym świadczą chociażby opinie służb takich jak Państwowa Straż Pożarna. Zwracają również uwagę na fakt, że radomszczański szpital zakupił karetki, co pociągnęło za sobą ogromne koszty. Część ambulansów zostało zakupionych w formie leasingu, którego raty będą jeszcze spłacane przez kilkanaście miesięcy.

- Najważniejsze jest to, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Szczególnie teraz, gdy mamy pandemię koronawirusa. Nie chcę, żebyśmy wrócili do sytuacji, którą mieliśmy kilka lat temu. Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek reorganizacji ratownictwa medycznego – stwierdziła radna Irena Bareła.

- To my odpowiadamy za funkcjonowanie służby zdrowia w powiecie radomszczańskim. Nie po to ciężko pracowaliśmy wspólnie z dyrekcją i personelem szpitala, żeby dzisiaj spokojnie przyglądać się na to, co może już niedługo się stać – stwierdził Fabian Zagórowicz, członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

Szpital Powiatowy w Radomsku posiada siedem w pełni wyposażonych ambulansów medycznych, zakupionych w ramach leasingu operacyjnego (5 ambulansów) i przy udziale dotacyjnym Miasta Radomska i Wojewody Łódzkiego (zakup 2 ambulansów). Zorganizował i obsługuje pięć miejsc stacjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego w: Radomsku, Przedborzu, Żytnie, Pajęcznie i Działoszynie. Zatrudnia około 90 ratowników medycznych.

Więcej o:
radomsko szpital radomsko ratownictwo medyczne sesja rada powiatu radomszczańskiego uchwała intencyjna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE