Pusty rocznik spędza sen z oczu

Pusty rocznik spędza sen z oczu Fot. M. Kołaczkowski

Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich będzie nieporównywalnie łatwiejsza, niż ubiegłoroczna. Skąd takie dysproporcje?

Wszystko przez kumulację trzech roczników w dwóch latach - to ci, którzy kończyli ósmą klasę rok i dwa lata temu.

Kumulacja była konsekwencją wprowadzenia, później zaś cofniętego - obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W związku z tym we wrześniu 2014 roku naukę w pierwszej klasie podstawówki zaczął cały rocznik 2007 i pół młodszego (a dokładnie dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie roku 2008).

Natomiast w 2015 roku do szkoły poszło młodsze pół rocznika 2008 i cały 2009. Tegoroczny rocznik to „pusty rocznik”. Efekt „pustego rocznika” na rynku oświatowym już widać. Szkoły czynią starania, aby to właśnie ich placówka została wybrana. 

- Odnoszę wrażenie, że szkoły zawodowe, technika branżowe przeżywają swój renesans. Coraz częściej młodzi ludzie chcą mieć zawód w ręku, dlatego wybierają taki profil. Ale i tak będziemy mieli w tym roku problem, aby zapełnić wszystkie klasy - komentuje Anna Wędzonka, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach.  

Anna Wędzonka w środę 10 kwietnia będzie gościem programu „W Temacie” na portalu Radomsko24.pl. Premiera o godz. 19.45. A w dowolnym momencie na naszym kanale na YouTube.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE