Psychologiczne i społeczne konsekwencje otyłości

Psychologiczne i społeczne konsekwencje otyłości

Otyłość to poważna choroba, która niestety przez wiele osób jest lekceważona. Choć mogłoby się wydawać, że ma jedynie związek z większą niż uznawana za „normalną” masą ciała, jej konsekwencji dla pacjenta jest całe mnóstwo.

Otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym wpływającym na wygląd człowieka. Może również mieć poważne konsekwencje psychologiczne, przyczyniając się chociażby do problemów z poczuciem własnej wartości czy do depresji. Otyłość ma też konsekwencje społeczne, niejednokrotnie wiążąc się z ostracyzmem społecznym.

Otyłość – czym jest i dlaczego należy z nią walczyć?

Specjaliści od lat powtarzają, by walczyć z nadprogramową masą ciała, gdyż nie stanowi ona jedynie defektu estetycznego. Otyłość jest bardzo groźnym schorzeniem, które może nawet prowadzić do śmierci. Jest to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, która – mimo nagłośniania medialnego – stale zatacza coraz szersze kręgi w społeczeństwie. Mowa o niej, gdy BMI pacjenta przekracza 30. Przyczyn tej choroby może być wiele, w tym oczywiście niezdrowa dieta i nieodpowiedni stosunek do jedzenia, a także niedostateczna ilość ruchu. Na tym jednak nie koniec, gdyż pewne predyspozycje do otyłości można dziedziczyć, poza tym niektóre choroby sprzyjają otyłości, podobnie jak pewne leki i wiele innych czynników.

Psychologiczne i społeczne konsekwencje otyłości

Otyłość może mieć konsekwencje psychologiczne – jest to niezaprzeczalny fakt. Nadprogramowe kilogramy rzutują na wygląd chorego, a to znów może przyczyniać się do poważnych kompleksów, spadku samooceny, pewności siebie i poczucia własnej wartości, a nawet może prowadzić do wycofania społecznego, zaburzeń nastroju, depresji czy stanów lękowych. Problemem nie jest jednak sam wygląd danej osoby, ale też to, co dzieje się w jej psychice. Osoba otyła może czuć się słaba, zwłaszcza jeśli już kilkukrotnie próbowała walczyć z nadprogramowymi kilogramami, a skutki tego nie były zauważalne. Brak poczucia kontroli nad własnym ciałem, spożywanym pokarmem czy apetytem mocno odbija się na psychice i może też rzutować na inne obszary życia osoby chorej – może ona nie radzić sobie z emocjami, stresem czy trudnymi wydarzeniami w życiu.

Zdecydowanie za mało mówi się niestety o społecznych konsekwencjach otyłości, a te mogą znacząco wpływać na psychikę osób zmagających się z tą chorobą. Wciąż w społeczeństwie osoby otyłe bywają dyskryminowane. Rzadkością nie jest też stygmatyzacja. Wiele osób na widok osoby otyłej w myślach już przypisuje jej łatkę leniwej, objadającej się i winnej swojemu stanowi, tymczasem przyczyn otyłości może być wiele. Nawet jeśli jest to faktycznie niezdrowa dieta i brak ruchu, chory potrzebuje wsparcia, a nie odrzucenia i upokarzania na każdym kroku. Psychologiczne i społeczne konsekwencje otyłości bezpośrednio rzutują na jakość ich życia oraz na funkcjonowanie pacjentów otyłych na co dzień.

Otyłość ma też następstwa zdrowotne – nie zapominaj o tym!

Konsekwencje psychologiczne i społeczne otyłości mogą być bardzo poważne, jednak pamiętajmy, że na nich nie koniec, jeśli chodzi o to, co może nieść za sobą otyłość. Jest to choroba niebezpieczna również dla zdrowia fizycznego i w wielu przypadkach przyczynia się do skrócenia życia, a także może zwiększać ryzyko wystąpienia innych groźnych chorób. Przykładem może być cukrzyca, zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością, problemy ze stawami i układem ruchu, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, problemy z sercem, choroba wieńcowa, a także szereg innych poważnych zaburzeń. Otyłość zwiększa również ryzyko zawału serca.

Do walki z otyłością wykorzystuje się metody zachowawcze, farmakologię oraz metody chirurgiczne. Z uwagi na konsekwencje psychologiczne i społeczne otyłości, chory może wymagać nie tylko pomocy farmakologicznej czy chirurga, dietetyka oraz trenera osobistego, ale też wsparcia psychologa, czego nie każdy jest świadomy. Zmiana ciała nie zawsze wiąże się bowiem ze zmianą psychiki – tę po problemach z otyłością niekiedy trzeba leczyć znacznie dłużej.

Wkład autorski TenDoktor.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE