Przysposobienie dziecka – rodzaje i konieczne do spełnienia warunki

Przysposobienie dziecka – rodzaje i konieczne do spełnienia warunki

Przysposobienie, zwane również adopcją, to prawne uznanie małoletniego za swoje dziecko. W jego wyniku prawa i obowiązki rodzicielskie nabywają osoby przysposabiające, obce z biologicznego punktu widzenia. Jest to proces długotrwały, który potrafi ciągnąć się latami, ze względu na szereg koniecznych do spełnienia formalności. Przedstawiamy, jakie rodzaje przysposobienia można wyróżnić oraz jakie warunki należy spełnić, aby tego dokonać.

Przesłanki do przysposobienia dziecka

Aby móc dokonać przysposobienia, konieczne jest spełnienie szeregu ściśle określonych warunków. Przede wszystkim przysposabiający musi mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych oraz odpowiednie kwalifikacje osobiste (np. niekaralność). Musi również posiadać stały dochód, odpowiednie warunki mieszkaniowe i być w stanie zdrowia, który pozwala na opiekę nad dzieckiem. Przysposabiany nie może być natomiast młodszy niż 6 tygodni ani mieć ukończonych 18 lat. Dodatkowo, w przypadku, gdy ukończył 13. rok życia, niezbędna jest jego zgoda na adopcję.

Prawo do adopcji przysługuje zarówno osobom samotnym, jak i heteroseksualnym małżeństwom, przy czym powinni oni być odpowiednio starsi od przysposabianego. Są oni również zobowiązani do udziału w spotkaniach z psychologami i pedagogami oraz odbycia szkolenia, które ma na celu dostarczyć im niezbędnej wiedzy do opieki nad dzieckiem. Na końcu procesu jednostka adopcyjna sporządza opinię kwalifikacyjną, w której zbiera wszystkie pozyskane informacje o kandydatach. Dodatkowo, w przypadku, gdy biologiczni rodzice małoletniego są znani i nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, konieczna jest również ich zgoda, chyba, że do porozumienia się z nimi są trudne do przezwyciężenia przeszkody. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, sąd orzeka o adopcji dziecka przez osoby przysposabiające. Cały proces związany z przysposobieniem małoletniego jest bardzo skomplikowany. Aby więc upewnić się, że wszystkie potrzebne dokumenty zostały zgromadzone, a warunki spełnione, najlepiej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata (https://www.haczykowska.legal/).

Rodzaje przysposobienia

Wyróżnić możemy 3 główne rodzaje przysposobienia:

  • Przysposobienie pełne – w tym przypadku przysposabiający zostaje prawnym rodzicem dziecka, zastępując w pełni prawa i obowiązki biologicznych rodziców. W jego skutek ustają związane z pokrewieństwem prawa i obowiązki małoletniego wobec krewnych i na odwrót, za to powstają między nim a krewnymi adopcyjnymi. Dokonuje się również zmian w akcie urodzenia.
  • Przysposobienie niepełne – na jego podstawie powstaje stosunek między przysposabiającym a przysposobionym. Ten rodzaj adopcji nie zrywa jednak więzi dziecka z całą biologiczną rodziną, a jedynie z jego biologicznymi rodzicami, a jej skutki nie rozciągają się na krewnych adoptującego
  • Przysposobienie całkowite – wywołuje podobne skutki, co przysposobienie pełne, jednak następuje w sytuacji, w której biologiczni rodzice zgodzili się na adopcję dziecka bez wskazania przysposabiającego. Jako jedyne ma charakter nierozerwalny, a w jego efekcie sporządza się nowy akt urodzenia, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice.
Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE