Przymierzasz się do wymiany oleju w swoim samochodzie? Świetnie, tylko nie zapomnij wymienić filtrów

Przymierzasz się do wymiany oleju w swoim samochodzie? Świetnie, tylko nie zapomnij wymienić filtrów

Niepozorne części samochodowe mają czasami znacznie większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać po ich wyglądzie. Obecny w każdym silniku filtr oleju będzie tutaj znakomitym przykładem. Smarowidło jednostki napędowej w naturalny sposób ulega zanieczyszczeniu w trakcie pracy – odpowiednie materiały eksploatacyjne są w stanie wyłapać ten brud. W ten elementarny sposób można zwiększyć żywotność silnika i utrzymać wysoką sprawność całego samochodu.

Jak poznać, czy dany filtr oleju będzie pasował do konkretnego modelu? Zwróć na to baczną uwagę

Z punktu widzenia statystycznego kierowcy najprościej i najbezpieczniej będzie zdać się na pomoc eksperta. I wcale nie trzeba w tym celu umawiać się na wizytę do mechanika. Internetowy sklep z częściami samochodowymi AutoCraft24.pl oddaje do dyspozycji prostą wyszukiwarkę, która pozwala szybko znaleźć filtr oleju adekwatnie do marki, rocznika oraz typu silnika w pojeździe. Zazwyczaj można zajrzeć do instrukcji auta, jednak posiadacze samochodów używanych nie zawsze mają taką sposobność.

Osoby zainteresowane zagadnieniem od strony technicznej powinny mieć świadomość, że najistotniejsza okazuje się jakość bibuły filtracyjnej oraz rodzaj zastosowanych zaworów. Dokładne wymiary czy kształt samego filtra odgrywa tutaj drugorzędną rolę. Jeżeli część montuje się w górnej bądź bocznej części jednostki napędowej, wtedy konieczny będzie tzw. zawór przeciwzwrotny. Blokuje on przepływ oleju po wyłączeniu silnika.

Wymień filtry we właściwy sposób, a zachowają swoje właściwości przez naprawdę długi czas

Przy samodzielnym montażu nowych podzespołów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Postępowanie zgodnie z ustalonymi procedurami daje maksymalną pewność, że filtr oleju będzie spełniał swoje zadanie i nie dojdzie do żadnego uszkodzenia. Bodaj najczęstszym błędem, jaki popełniają domorośli mechanicy samochodowi, jest niedokładne opróżnienie misy olejowej. Po tym, jak stary i zużyty płyn wycieknie, koniecznie trzeba wyjąć stary filtr i dokładnie, wręcz „do sucha” wytrzeć miejsce montażu. W przeciwnym wypadku resztki starego oleju mogą zanieczyścić nowy filtr, co będzie miało negatywny wpływ na wydajność świeżo zamontowanej części. Warto jeszcze wspomnieć, że zalewanie nowego filtra nowym olejem przed uruchomieniem silnika jest opcjonalne. W zdecydowanej większości przypadków powierzchowne posmarowanie uszczelki nowego filtra powinno w zupełności wystarczyć, aby cały układ pracował w sposób optymalny.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE