Radomsko, Łódzkie 17.2o środa, 19 Czerwca 2019
ważne informacje

Przygotowania do finału WOŚP w pełni

Miasto
Beata Januszewska

Przygotowania do 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w pełni. 10 stycznia w Miejskim Domu Kultury wolontariusze odebrali identyfikatory i przydzielono im miejsca, w których będą kwestować. Finał WOŚP już w tę niedzielę, 13 stycznia.

W tym roku do wolontariatu WOŚP zgłosiło się 223 osoby. Podczas spotkania organizacyjnego, na którym wolontariusze odebrali swoje identyfikatory, Anna Kulikiewicz przypomniała im również najważniejsze punkty regulaminu oraz to na jakich zasadach mogą zbierać pieniądze do puszek od mieszkańców. Również o tym, że każdy musi zadbać o to by nie uszkodzić banderoli, którą zabezpieczona jest puszka.

- Każdy wolontariusz zbiera pieniądze tylko w rejonie działania sztabu, od którego otrzymał identyfikator i puszkę. Wolontariusz zbiera pieniądze tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi, nie kwestuje pukając do drzwi. Zbieramy na ulicach, nie wchodzimy do domów i nie nagabujemy mieszkańców. W dniu finału o godzinie 19 wszyscy wolontariusze muszą być rozliczeni i zdać puszkę, którą otrzymali. Wtedy też wolontariusz otrzymuje dokument rozliczenia, podziękowania od sztabu. Do sztabu zostaną przesłane blankiety rozliczeń, które otrzyma każdy po rozliczeniu swojej puszki
- mówiła Anna Kulikiewicz.

Wolontariusze wybierali również miejsca zbiórek oraz ustalali w jakich godzinach i na jakich ulicach będą kwestować. Taką listę miejsc zbiórek z identyfikatorami wolontariuszy zostanie podana na policji, która przez cały dzień ma czuwać nad ich bezpieczeństwem.

Poza identyfikatorami, każdy z przybyłych otrzymał plecaki, smycze oraz ciepłe kominy, które przekazali fundacji WOŚP główni partnerzy. Podczas spotkania organizacyjnego obecna była  komisarz Aneta Wlazłowska, rzecznik policji w Radomsku, która również podała kilka przydatnych wskazówek by wolontariusze czuli się bezpiecznie tego dnia.

- Najważniejsze jest to żebyście chodzili w grupach, nie samemu. Nie wchodzili do żadnych kamienic, bram, wszędzie tam, gdzie może być niebezpiecznie. Miejsca takie zwykle nie przynoszą jakiś dużych datków do puszek, a mogą stanowić dla was zagrożenie. Zdarza się też, że są osoby próbujące podszyć się pod wolontariuszy i mają podrobione puszki z lat ubiegłych. Dlatego proszę was by, jeśli zauważycie taką sytuację, taką osobę, to zaalarmujcie czy policję czy waszych opiekunów. Miejsca, w których wy będzie są po to do naszej dyspozycji, żebyśmy mogli zweryfikować i sprawdzić czy przekazane nam dane odzwierciedlają sytuację, którą zastaną policjanci. Jest to tylko dla waszego bezpieczeństwa. Po zmroku chodzimy w miejscach oświetlonych. Pozostaje mi życzyć wam abyście przynieśli pełne puszki
- mówiła kom. Aneta Wlazłowska.

Wolontariusze puszki oraz serduszka będą mogli odebrać już od godziny 8 w dzień finału WOŚP, czyli 13 stycznia. Wolontariusze będą kwestować na terenie całego miasta od godziny 9 do godziny 19.

komentarze