Przeprowadzono debatę nad raportem o stanie miasta. Prezydent Ferenc otrzymał od radnych wotum zaufania

Przeprowadzono debatę nad raportem o stanie miasta. Prezydent Ferenc otrzymał od radnych wotum zaufania Fot. Wojciech Bojdo

Podczas piątkowej (24 czerwca) sesji Rady Miejskiej radni zapoznali się z raportem o stanie miasta za 2021 rok. Przeprowadzona była również debata, w której uczestniczył przedstawiciel mieszkańców – Paweł Aulich. Nie obyło się bez ożywionej, blisko czterogodzinnej dyskusji.

Raport obejmuje podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim w szczególności realizację polityk, programów i strategii, a także uchwał Rady Miejskiej i Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Paweł Aulich, żeby mógł reprezentować mieszkańców podczas debaty, musiał złożyć zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób.

- Przeczytałem bardzo wnikliwie raport. Nie znalazłem tam jednak żadnej informacji na temat jakości powietrza w mieście. Taka informacja nie wyświetla się już nawet na tablicach, które są przy przystankach autobusowych. Nie znalazłem też informacji na temat geotermii. Zastanawiam się, czy oddany do użytku kompleks „Aquara” faktycznie wpłynął na poprawę komfortu życia mieszkańców. Brakuje mi dyskusji na ten temat. Obraz raportu jest optymistyczny, bo brakuje w nim wielu rzeczy, chociażby na temat działań prokuratorskich dotyczących spółki PGK. Zabrakło mi też informacji na temat tego, co dzieje się z tzw. uchwałą krajobrazową. W raporcie nie znalazłem informacji na temat podwyżek podatku od nieruchomości oraz podwyżek dla prezydenta i radnych – wymieniał Paweł Aulich.

Zanim głos zabrał przedstawiciel mieszkańców, wypowiedział się prezydent. Później przyszedł czas na radnych.

- Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom urzędu za to, że w ubiegłym roku udało nam się zrealizować szereg inwestycji. I to mimo pandemii koronawirusa. Bardzo się cieszę, że Radomsko się rozwija. Zapoznałem się z raportami innych miast. I mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nasze miasto rozwija się szybciej, niż inne miasta. Napawa mnie to optymizmem. Smutne jest to, że spada liczba mieszkańców, ale tak się dzieje w większości miast, również miast o wiele większych od Radomska takich jak chociażby Łódź. Będziemy robić wszystko, by stwarzać w Radomsku takie warunki, by ludzie chcieli mieszkać w naszym mieście – powiedział Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Tak optymistycznie na rozwój Radomska nie patrzą radni opozycyjni, którzy podczas debaty mieli szereg zastrzeżeń do funkcjonowania miasta.

- Niestety, w raporcie nie ma żadnych informacji na temat tego, jakie działania miasto zamierza podjąć, by zatrzymać mieszkańców i zachęcić ludzi do osiedlania się w Radomsku. Po co nam będą piękne ulice i obiekty, jeśli nie będzie mieszkańców. Miasto to przede wszystkim ludzie i trzeba o tym pamiętać – mówiła radna Dorota Sujka.

- Bardzo ważna jest czystość na terenie miasta. I tu mam wiele zastrzeżeń. Wielokrotnie zwracałem na to uwagę urzędnikom, ale nie byli zainteresowani tematem. Bardzo się cieszę, że miasto pozyskuje środki, ale musimy je odpowiednio wydawać. A z tym jest problem. Nie ma odpowiedniego nadzoru nad inwestycjami. Przykładem tego jest chociażby nowy basen, w którym od samego początku jest problem ze zjeżdżalnią – dodał radny Radosław Rączkowski.

- Jest mnóstwo kwestii, które pozostawiają wiele do życzenia. Ja największe zastrzeżenia mam do wycinania drzew i betonu, którego w Radomsku jest tak dużo – zauważył radny Piotr Lisowski.

- W Radomsku mamy do czynienia z patourbanistyką. Nowe bloki powstają w przypadkowych miejscach. Nie udało się stworzyć żadnego nowoczesnego osiedla na miarę XXI wieku. Miejskie tereny nie są dobrze zagospodarowane. Bloki „upychane” są między innymi budynkami i domami. Konsekwencje tego będziemy odczuwać przez dziesiątki lat. W Radomsku nie uznaje się głosu społeczeństwa, nie uznaje się wyników konsultacji społecznych. Nie rozumiem, dlaczego – oznajmił radny Łukasz Więcek.  

Z kolei radna Katarzyna Wośko podkreślała, że władze miasta nie prowadzą dialogu z przedsiębiorcami.

- Panie prezydencie, przedsiębiorcy panu nie ufają – stwierdziła Katarzyna Wośko.

Odmiennego zdania byli koalicyjni radni, którzy podkreślali, że Radomsko dobrze się rozwija.

- Jestem dumny z tego, że pracuję w takiej Radzie Miasta, za kadencji której dochodzi do rozwoju miasta. Żeby zatrzymać młodych ludzi w mieście, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, m.in. mieszkaniowe. W mieście budowane są nowe bloki i ciągle ktoś oprotestowuje ich lokalizację. Jak zatem mamy zachęcić młodych ludzi do pozostania w tym mieście, skoro nie będą mieli gdzie mieszkać. Mam tu na myśli chociażby budownictwo komunalne. Nie każdego jest przecież stać na zakup mieszkania, nie każdy ma zdolność kredytową – powiedział radny Grzegorz Minecki.

- Analizując raport, widzimy rozwój miasta – dodał radny Andrzej Kucharski.

- Dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji. Wysłuchałem ich z dużym zainteresowaniem, bo mogłem się dowiedzieć, co mieszkańców i radnych „boli”. Kolejny aspekt tej dyskusji jest taki, że zaobserwowałem, jak zmienia się pogląd niektórych osób na wiele spraw. Mówicie państwo radni o wycinaniu drzew i betonowaniu miasta. Ja wiem, że to są informacje, które pięknie się komentują na facebooku, które są bardzo nośne. Ale proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Przy realizacji wielu inwestycji, wycięcie drzew jest konieczne, bo i tak nie przetrwają prac budowlanych. W miejsce każdego wyciętego drzewa wsadzane jest nowe, a jest wiele takich miejsc, gdzie posadzono więcej drzew aniżeli wycięto. Bałbym się wysuwać tezę, że przedsiębiorcy nie mają do prezydenta zaufania. To jest nieprawda. Rozmawiam z przedsiębiorcami – stwierdził prezydent Jarosław Ferenc.

Po zakończeniu debaty, radni przystąpili do podjęcia uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania prezydentowi Jarosławowi Ferencowi. Za podjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, 7 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Raport o stanie miasta dostępny jest W TYM MIEJSCU.

Więcej o:
radomsko jarosław ferenc wotum zaufania sesja rady miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE