Przedborski kościół odzyska blask

Przedborski kościół odzyska blask

Ponad pół miliona złotych kosztować będzie renowacja XIII-wiecznej wieży kościoła świętego Aleksego w Przedborzu. Parafia pozyskała na ten cel dofinansowanie zewnętrzne, prace renowacyjne trwają już od dłuższego czasu.

Na terenie zabytkowego kościoła św. Aleksego w Przedborzu prowadzone są prace konserwatorskie wieży kościelnej. Na ten cel otrzymano ponad 400 tyś. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Udział parafii w tych pracach wynosi ponad 119 tyś. złotych - pieniądze pochodziły m.in. z datków przekazanych przez parafian na konto parafii oraz osobiście. - Wszystkie osoby składające ofiarę na wieżę otrzymują cegiełkę w postaci obrazka Matki Bożej Serdecznej  na drewnie - informuje ksiądz Henryk Dziadczyk, proboszcz parafii św. Aleksego.

W ramach prac zaplanowano zamontowanie specjalnych wzmocnień  wieży, opracowanych  przez  inżynierów. A na koniec odnowienia doczeka się zegar na wieży kościelnej.

Przedborska świątynia ma długą i bogatą historię - pierwotny obiekt sakralny powstał już w XIII wieku z fundacji Bolesława Wstydliwego. Po pożarze w 1341 roku król Polski Kazimierz Wielki wybudował istniejącą do dzisiaj wieżę z czerwonego piaskowca. Na przestrzeni czasu pożary, jakie nawiedzały kościół doprowadziły do obniżenia wieży (połowa XIX w.). Kolejne zniszczenia wieży przyniosła II wojna światowa. U jej schyłku Niemcy uczynili sobie z wieży punkt obserwacyjny, z którego obserwowali czy pod Przedbórz nie zbliża się Armia Czerwona. Ta, gdy dotarła do miasteczka wystrzeliła z czołgu pocisk w kierunku stanowiska obserwacyjnego, uszkadzając przy okazji poważnie budowlę. Wykonany już po wyzwoleniu remont, sprawił, że wieża ma obecny wygląd i zwieńczona jest innym hełmem w kształcie ośmiobocznego ostrosłupa.

Więcej o:
przedbórz kościół św. aleksego remont wieża dofinansowanie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE