Przed biblioteką w Gomunicach powstał nowy plac zabaw

Przed biblioteką w Gomunicach powstał nowy plac zabaw Fot. UG Gomunice

Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach w ubiegłym roku została jednym z laureatów programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji ORLEN. Założeniem projektu było zagospodarowanie terenu przy Gminnej Bibliotece Publicznej, dzięki czemu dzieci otrzymały miejsce do kreatywnej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu poprzez zakup i montaż certyfikowanych urządzeń.

- Naszym marzeniem było stworzenie miejsca przyjaznego dla dzieci w wieku 1-3 lat, gdzie maluchy pod opieką rodziców zdobędą umiejętności społeczne polegające na nauce, współpracy, kreatywności. Po rozmowach w bibliotece z rodzicami i dziadkami najmłodszych mieszkańców naszej miejscowości, zauważyliśmy że dzieci mieszkające po tej stronie Gomunic, nie mają swojego placu zabaw. Doszliśmy do wniosku, że przydałoby się miejsce gdzie mogłyby się spotkać i wspólnie pobawić, nawiązując znajomości, a ich rodzice porozmawiać i wymienić doświadczeniami. Co prawda na terenie naszej miejscowości są place, ale nie w tej lokalizacji i przeznaczone z założenia da nieco starszych dzieci – mówią urzędnicy.

Teren wokół biblioteki jest ogrodzony i monitorowany co zwiększa bezpieczeństwo bawiących się na nim maluchów.

Biblioteka to miejsce, które odwiedzają dzieci z rodzicami aby wypożyczyć książkę. W pobliżu znajduję się również żłobek „Akademia Smyka”, Ośrodek Zdrowia, gdzie dzieci przychodzą do lekarza czy na szczepienia. Te czekając na przyjęcie mogą pobawić się na placu zabaw, co może nieco zmniejszyć stres związany z wizytą u lekarza.

Na realizację swojego pomysłu samorząd otrzymał darowiznę w kwocie 10 tysięcy złotych. Została ona przeznaczona na zakup domku integracyjnego, liczydeł, sklepiku, tablicy do pisania kredą.

- Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany na otwarcie. Dlatego postanowiliśmy, że nie będziemy organizować hucznego otwarcia. Ale już teraz zapraszamy wszystkich do zabawy i odwiedzenia naszego placu. Można tam spokojnie posiedzieć w cieniu naszej wierzby, a w godzinach pracy biblioteki wypożyczyć książkę zarówno dla dziecka jak i dla osoby dorosłej. Można również przejrzeć gazetę, do czego bardzo gorąco namawiamy – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Kamieńsku.

Więcej o:
powiat radomszczański gomunice plac zabaw biblioteka gomunice fundacja orlen
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE