Przeciw przemocy

Konferencją "Przerywamy milczenie" rozpoczęła się I Radomszczańska Kampania Przeciwdziałania Przemocy. W Miejskim Domu Kultury stawiło się ponad 70 osób, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny

Konferencja Konferencją  pod hasłem "Przerywamy milczenie" rozpoczęła się I Radomszczańska Kampania Przeciwdziałania Przemocy. W Miejskim Domu Kultury stawiło się ponad 70 osób, którym los człowieka dotkniętego przemocą   nie jest obojętny.

 

Głównym inicjatorem działań  Kampanii, jest Zespół Przeciwdziałania Przemocy z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomsku.  W akcję włączyło się wiele miejskich instytucji oraz stowarzyszeń.

 

Policyjne statystyki dotyczące przemocy domowej mówią same za siebie. Do końca października br. policjanci przeprowadzili 2076 interwencji dotyczących przemocy czy awantur domowych. Stwierdzono 133 osób pokrzywdzonych w wyniku przemocy, z czego aż 77 to kobiety. Wdrożono 75 procedur "niebieskich kart" (w tym 38 w miastach Radomsko, Przedbórz, Kamieńsk).

 

- Co roku, 25 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet i jako miasto chcieliśmy się włączyć w obchody tego dnia. Ponadto Kampania ma uwrażliwić mieszkańców Radomska  na problem przemocy domowej. Chcemy aby nasza akcja była wydarzeniem cyklicznym -  wyjaśnia ideę Kampanii Elżbieta Chybalska z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Przemoc jest wszędzie, nie tylko w naszym mieście. Chcemy poprzez kampanię zwrócić na to uwagę gdyż o przemocy nie lubimy mówić i nie lubimy słuchać. A należy o tym mówić - tłumaczy pani Elżbieta.

 

Głos w dyskusji zabrała Ewelina Bazyluk z Ogólnopolskiego Porozumienia Niebieska LiniaGościem Konferencji była Ewelina Bazyluk - konsultant  i interwent Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia z siedzibą w  Warszawie. O zjawisku występowania  przemocy w rodzinie  mówi: Przemocy w rodzinie jest znaczącym problemem społecznym. Odznacza swoje piętno na całym społeczeństwie, nie tylko na osobach, które dotyczy. Jest to trudna sprawa trudne zjawisko, z którym należy walczyć. W swoim wystąpieniu wyjaśniła także nowe zasady wypełniania "niebieskich kart". Rozporządzenie to nakłada obowiązek przygotowania i wypełnienia jeżeli zachodzi podejrzenie o wystąpieniu przemocy przez policję, placówki oświatowe, gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych oraz służbę zdrowia.

 

Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastyczny dzieci z Publicznego Przedszkola nr 5 oraz Ośrodka Wspierania Rodziny - "Moja rodzina- nasze dzieci uczą się od nas".

 

W piątek  25 listopada od godz.14.00 organizatorzy zapraszają na happening, który odbędzie się w centrum miasta. - Będziemy rozdawać ulotki informujące gdzie zgłosić się w razie doznania przemocy. Rozdamy mieszkańcom Radomska książki jak pomóc osobom pokrzywdzonym - mówi Elżbieta Chybalska z MKRPA. O godz 17.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się  Forum Środowisk Kobiecych. Jego celem będzie wymiana doświadczeń i dyskusja na temat praw kobiet. Spotkanie to będzie stanowić bodziec do aktywniejszych działań na poziomie lokalnym.

 

Patronat medialny nad Kampanią objął portal Radomsko24.pl

Więcej o:
konferencja przerywamy milczenie mkrpa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE