Program KAWKA pomaga likwidować niską emisję spalin do atmosfery. Sprawdź czy kwalifikujesz się na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania
Dobrze jest zadbać o środowisko i w miarę własnych możliwości, przyczyniać się do jej zachowania w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Dzięki programowi KAWKA tralizacja tego zadania będzie choć trochę łatwiejsze. Głównym celem projektu, jest poprawa jakości powietrzapoprzez likwidację niskiej emisji.
Wnioskodawcą i koordynatorem programu jest Urząd Miasta. Beneficjentami końcowymi mogą zostać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne korzystające z dofinansowania za pośrednictwem Wnioskodawcy. Wnioski zbiorcze, powstałe na podstawie pisemnych deklaracji mieszkańców, będą składane w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w terminie do 30 listopada 2015 roku.
Za pośrednictwem programu, będzie można otrzymać dotację, która będzie pokrywać 65% inwestycji odpowiedzialnej za ogrzewanie. Jednak wysokość dofinansowania nie może być większa niż:
Moc źródła do 50 kW Moc źródła powyżej 50 kW
a/. dla kotłowni gazowej 1000,00 zł/kW 900,00 zł/kW
b/. dla kotłowni olejowej 850,00 zł/kW 750,00 zł/kW
c/. dla ogrzewania elektrycznego 600,00 zł/kW 500,00 zł/kW
d/. dla kotłowni na biomasę 1000,00 zł/kW 900,00 zł/kW
e/. dla kotłowni węglowej (kocioł klasy 5) 550,00 zł/kW 450,00 zł/kW
f/. dla przyłącza do sieci cieplnej 850,00 zł/kW 750,00 zł/kW
g/. dla pompy cieplnej 2000,00 zł/kW 1500,00 zł/kW
Koszta inwestycji są obliczane tak, jak na poniższym przykładzie:
wymieniamy piec węglowy na nowoczesny piec na ekogroszek – moc 25kW. Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść 25kW x 550 zł/kW= 13.750 zł, ale nie może przekroczyć 65% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Pozostałe 35% leży po stronie Beneficjenta Końcowego.
Przede wszystkim w ramach projektu będą dofinansowane następujące przedsięwzięcia:
- wymiana istniejących kotłowni lub palenisk na nowoczesne źródła ciepła o wyższej sprawności, z możliwością modernizacji wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u.
- podłączanie działających już obiektów ogrzewanych ze źródeł lokalnych do sieci cieplnych.
Program może być realizowany wszędzie tam, gdzie została przekroczona norma jakości powietrza. W praktyce oznacza to, że wnioskodawcą mogą być jednostki, osoby fizyczne z całego miasta.
Jako koszty kwalifikowane dla Beneficjenta Końcowego są uznawane: koszty projektów i dokumentacji, koszty zakupu i montażu fabrycznie nowych urządzeń grzewczych, koszty demontażu istniejących instalacji, koszt towarzyszących robót budowlanych, koszt modernizacji wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u., koszty wykonania przyłącza i instalacji gazowej, koszty budowy nowego węzła cieplnego, koszty przyłącza do miejskiej sieci cieplnej.
Aby przystąpić do programu, niezbędna jest akceptacja warunków i wypełnienie deklaracji udziału w projekcie. Osoby zainteresowane programem proszone są o kontakt z Wydziałem Planowania, Realizacji Inwestycji i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Radomska, osobiście- pok. nr 311 lub z nr tel. 44 685 45 01.
info: UM Radomsko