Profilaktyka 40 PLUS

Profilaktyka 40 PLUS Fot. NFZ

Program Ministerstwa Zdrowia - Profilaktyka 40 PLUS - ruszył w lipcu 2021 roku. Możesz z niego skorzystać, jeśli masz przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku! Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat! Program został przedłużony, a z badań możesz skorzystać po raz drugi.

Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje
Program Profilaktyka 40 PLUS oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania otrzymasz w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełniasz zanim dostaniesz e-skierowanie.

Pakiet badań dla pań może zawierać:

morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
stężenie glukozy we krwi
próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP)
poziom kreatyniny we krwi
badanie ogólne moczu
poziom kwasu moczowego we krwi
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
pomiar ciśnienia tętniczego
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty.

Badania w ramach Programu - stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy - mogą pomóc zdiagnozować u Ciebie … hipercholesterolemię, czyli podwyższony cholesterol, który zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia. Początkowo nie daje objawów. Rozpoznaje się ją na podstawie wyników badań krwi. Jest bardzo powszechna w Polsce, dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia i stosują odpowiednie leczenie. LDL (zły cholesterol) – odpowiada za odkładanie się cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic. Powoduje miażdżycę, zaburzenia krążenia i zawał serca. HDL (dobry cholesterol) – działa ochronnie na ściany naczyń i pełni funkcje przeciwmiażdżycowe.

Profilaktyka 40 plus w Łódzkiem

Z Programu Profilaktyka 40 PLUS skorzystało już 2,7 mln osób, z czego ponad 860 tys. wypełniło ankietę i otrzymało e-skierowanie, a 1,8 mln osób zrealizowało bezpłatne pakiety badań profilaktycznych. Blisko 100 pacjentów, którzy wykonali badania miało 100 lat i więcej!

W Łódzkiem z badań skorzystało 65, 5 tys. mieszkańców regionu. Najwięcej w Łodzi – 23 400, najmniej w powiecie łęczyckim – 786. W powiecie piotrkowskim – 910, natomiast w samym Piotrkowie Trybunalskim; w tomaszowskim 2, 7 tys.; w radomszczańskim 1 115; w bełchatowskim 2,2 tys.

W Łódzkiem badały się przede wszystkim panie: 60% . Większość pacjentów wybrała infolinię i ankietę wypełnianą podczas rozmowy z konsultantem 58%. Największa grupa osób wypełniających ankietę to osoby w wieku 40-44 lata – było ich 12 tys. Z wiekiem liczba wypełnionych ankiet maleje, i tak w grupie 80-84 wypełniło ją zaledwie 1 200 seniorów.

Ankieta przepustką do darmowych badań
Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”. Ankietę wypełnisz też przez telefon. Pomoże ci w tym konsultant. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 989. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach 7-20.

Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. W Łódzkiem takich placówek jest ponad 150, najczęściej są to laboratoria i poradnie POZ, pod tym linkiem ich lista: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&specjalizacja=2042

Ankietę możesz także wypełnić w swojej poradni POZ. Od 1 lipca 2022 r. zachęca do zrobienia badań nie tylko NFZ, ale także placówki POZ, tym razem za finansową premię. Za każde 100 osób, które wypełniły ankietę i zrealizowały badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” podmiot POZ otrzyma 2 200 zł. Naliczenie premii za program Profilaktyka 40 PLUS odbywa się podobnie jak naliczenie premii za szczepienia.

Skierowanie na badania? Zrobisz to sam
Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań.

Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego!

Wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania.

Ważne!
Po zrobieniu badań umów się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultuj swoje wyniki.

Więcej czasu na badania. Program potrwa do połowy 2024 roku
Minister Zdrowia zdecydował o wydłużeniu Programu Profilaktyka 40 PLUS do końca czerwca 2024 roku. Masz więc więcej czasu na sprawdzenie kondycji swojego organizmu. Dlatego koniec z wymówkami. Już dzisiaj wypełnij ankietę, weź skierowanie i umów się na bezpłatne badania.

Przebadaj się jeszcze raz. Teraz to możliwe
Kolejną nowością w Programie Profilaktyka 40 PLUS jest możliwość ponownego wykonania badań. Drugie skierowanie dostaniesz automatycznie w ciągu tygodnia po upływie roku od zrobionych badań. Nie musisz w tym celu ponownie wypełniać ankiety. Będzie to skierowanie na taki sam pakiet badań jak przy pierwszym skierowaniu.

E-skierowane na badania profilaktyczne znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Możesz się zapisać na powtórne wykonanie badań bezpośrednio w tej samej przychodni co poprzednio lub w innej przychodni przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Uwaga, może się zdarzyć, że, mimo upływu 53 tygodni od poprzedniego badania, nadal nie masz skierowania na drugie badanie. Prawdopodobna przyczyna to brak odnotowania przez przychodnię informacji w systemie, że badanie zostało wykonane, a e-skierowanie zrealizowane. Jeśli więc nadal nie masz e-skierowania na drugie badanie, zadzwoń do przychodni.

Informacja: NFZ Oddział w Łodzi

Więcej o:
Profilaktyka 40 PLUS
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE