Procesja ku czci Bożego Ciała z parafii NMP Królowej Polski w Radomsku przeszła ulicami miasta

Fot. Wojciech Bojdo

W Boże Ciało, 30 maja 2024 r. ulicami Radomska przeszły tradycyjne procesje. My towarzyszyliśmy wiernym z parafii NMP Królowej Polski.

Święto Bożego Ciała stanowi jedno z najważniejszych świąt w liturgii katolickiej. Ten dzień poświęcony jest czci Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa obecnych w Eucharystii.

Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data święta jest ruchoma. Przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą mszą odbywa się także procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii, nawiązujący do tematyki Eucharystycznej.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko procesja boże ciało boże ciało 2024
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE