Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne mają na celu utrzymanie odpowiedniej mikroflory w pochwie kobiety. Probiotyki to zdrowe szczepy bakterii naturalnie występujące w niektórych produktach spożywczych i suplementach diety. Probiotyki również działają korzystnie dla zdrowia pochwy. W artykule tym prześledzimy działanie probiotyków ginekologicznych.

Słowo probiotyki pochodzi od greckiego pro bios (na całe życie) i zostało wprowadzone w 1965 roku. W słowie tym zawarte były wszystkie żywe mikroorganizmy, które wpływały korzystnie na przewód pokarmowy człowieka. Mikroorganizmy te są składnikiem pożywienia i wraz z nim dostają się do naszego przewodu pokarmowego. W ciągu wielu lat badań nad tymi organizmami naukowcy doszli do wniosku, że niektóre szczepy tych bakterii działają korzystnie na pochwę. Tak powstały probiotyki ginekologiczne.

Znaczenie probiotyków dla człowieka

Początkowo wolny od zarazków przewód pokarmowy noworodka jest w krótkim czasie skolonizowany mi.in. przez: Escherichia coli, Enterococcus, Clostridium, Lactobacillus i Bifidibacterium. Bogatym źródłem probiotyków dla noworodka jest mleko matki. Skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego najintensywniej kształtuje się w pierwszych dwóch latach życia. Flora bakteryjna składa się z około 500 gatunków bakterii, głównie beztlenowych.

Do głównych zadań flory probiotycznej przewodu pokarmowego należy:

- zwalczanie mikroorganizmów chorobotwórczych;
- zwiększenie perystaltyki jelit;
- wzrost wchłaniania wapnia;
- stymulacja układu odpornościowego;

W ostatnim czasie zainteresowanie probiotykami wzrosło. Zaleca się ich przyjmowanie w leczeniu oraz profilaktyce zdrowotnej. Probiotyki są skuteczne w utrzymaniu prawidłowego składu mikroflory jelitowej oraz w zwalczaniu chorób zakaźnych przewodu pokarmowego (rotawirusy, biegunki bakteryjne, antybiotykoterapia). Probiotyki również zmniejszają objawy nietolerancji laktozy, normalizują perystaltykę jelit u osób starszych, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Niektóre szczepy bakterii wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Mikroflora pochwy - skład i rola bakterii

Podstawowa biocenoza pochwy składa się z około 100 szczepów bakterii tlenowych i beztlenowych, głównie Lactobacillus, który zapobiega infekcjom. Biocenozę pochwy reguluje wiele czynników, takich jak na przykład:

● cykl miesiączkowy;
● wiek
● ciąża;
● zaburzenia hormonalne;
●infekcje;
●przyjmowanie antybiotyków i innych leków;
● stosowanie antykoncepcji;
● dieta;
● aktywność seksualna.

Głównym celem dobrych bakterii w pochwie jest:

- utrzymanie jej prawidłowego pH (3.8 - 4.2);
- produkcja kwasu mlekowego, bakteriocyn, nadtlenku wodoru;

Probiotyki mają zdolność przylegania do komórek nabłonka pochwy. Dzięki temu tworzą warstwę ochronną, która chroni pochwę przed infekcjami.

Najczęstszymi infekcjami pochwy są:
- bakteryjne zapalenie pochwy;
- kandydoza;
- rzęsistkowica.

Probiotyki ginekologiczne - klasyfikacja, skład
Wśród probiotyków ginekologicznych, dostępnych w aptece mamy do wyboru postać podawana doustnie oraz dopochwowo.

Pamiętaj, że dzięki naszej wyszukiwarce najtańszych leków liki24.pl znajdziesz najtańszą możliwą opcję zakupu. Jeżeli nie masz jak dostać się do najtańszej apteki, możesz zamówić lek, a nasz kurier dostarczy go w wybrane przez ciebie miejsce
Probiotyki ginekologiczne zawierają w swoim składzie miliony żywych, cennych dla pochwy bakterii.

Probiotyki ginekologiczne w swoim składzie zawierają głównie bakterie kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus. Wśród nich najczęściej występującymi gatunkami są:

- rhamnosus
- plantarum
- reuteri
- gasseri
- fermentum
- acidophilus
- paracasei
- crispatus
- casei

Probiotyki ginekologiczne - przykłady: do probiotyków podawanych doustnie należą m.in.:
Lactinova Femina, Iladian, LactoLady, NeoVaginal Synergio, Trilac Lady, Trivagin, Provag, LaciBios Femina;

Wśród probiotyków ginekologicznych dopochwowych znajdziemy:
Lakcid Intima, Lactovaginal, Vagisan.

Probiotyki dopochwowe dodatkowo nawilżają śluzówkę pochwy. Aby zadbać jeszcze bardziej o mikroflorę i pH pochwy warto stosować żele ginekologiczne do podmywania okolic intymnych.

Kiedy należy stosować probiotyki ginekologiczne? Wskazaniem do stosowania tych probiotyków są:

- zażywanie antybiotyków;
- okres menopauzy;
- miesiączka;
- ciąża;
- częste stosunki płciowe;
- częste korzystanie z basenów, saun;

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE