Pro Patria dla zasłużonych

Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Zarząd Główny w Radomsku oraz Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zorganizowały po raz kolejny uroczystość wręczenia medali "Pro Patria". Uroczystość odbyła się 13 października w radomszczańskim muzeum.

Medal „Pro Patria” to ministerialne odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal został ustanowiony został w 2011 roku. „Pro Patria” przyznawany jest osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

W tym roku medale otrzymali: Zenona Cyran, Stanisław Kossowski, Wacław Lamecki, Edmund Nowakowski, poseł Anna Milczanowska, Józef Stachura, Robert Szala, Eugeniusz Szczepański, Wiktor Zaskórski oraz Radosław Zatoń. - Cieszę się, że dotarliście i z Warszawy i ziemi częstochowskiej, ziemi łódzkiej, z Piotrkowa. Ale wielu w ostatnim czasie też odprowadzaliśmy. Pan Bóg wzywa po kolei do siebie i wtedy kiedy uczestniczę w uroczystościach pogrzebowych, to tak jak bym żegnała swojego ojca - mówiła do zebranych poseł Milczanowska. Mówiła też, że należy pamiętać nie tylko o tych co przelali krew za naszą ojczyznę, ale również za tych, którzy przeżyli i doświadczyli często krzywd i prześladowań - nie tylko ze strony okupanta hitlerowskiego, ale i z rąk komunistycznych oprawców. O pamięci, o którą należy dbać mówił także dr Dariusz Rogut - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Na koniec radomszczańska poetka Edmunda Bodanka odczytała wiersz o niepodległości, napisany specjalnie na okoliczność tego spotkania.

Więcej o:
pro patria muzeum grób nieznanego żołnierza medal kwp
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE