Prima Aprilis – Międzynarodowy Dzień Żartów

1 kwietnia obchodzimy Prima Aprilis, czyli Międzynarodowy Dzień Żartów. Co dokładnie oznacza nazwa Prima Aprilis i skąd wziął się ten zwyczaj?

Prima Aprilis w dokładnym tłumaczeniu oznacza „Pierwszy kwietnia” i pochodzi z języka łacińskiego. Obyczaj ten obchodzony jest w wielu krajach świata i polega na robieniu sobie żartów.

Zwyczaj ten najprawdopodobniej wywodzi się ze starożytnego Rzymu, kiedy to na początku kwietnia Rzymianie czcili boginię urodzaju i wegetacji Ceres. Legenda mówi, że szukając swojej córki została oszukana. Grecy natomiast historię tego dnia wiążą z opowieścią o Demeter i Persefonie, która miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. A szukająca jej matka, dała się zwieść echu, które nią kierowało.  

Do Polski obyczaj ten dotarł w XVI wieku z Europy Zachodniej przez Niemcy. W XVII wieku święto to zyskało formę, jaką znamy dziś. 1 kwietnia to dzień radosny. W ten dzień opowiadamy sobie zmyślone historie, robimy przeróżne dowcipy i naigrywamy się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi.

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywane jest „Dniem głupców”. W Szkocji to nawet „Polowanie na głupca”. W Rosji święto to znane jest pod nazwą „Dzień śmiechu”, we Francji natomiast określane jest „Dniem kwietniowej ryby”. Na Litwie funkcjonuje jako „Dzień kłamcy’, podobnie w Portugalii - „Dzień kłamstwa”.

Na zdjęciu rzeźby w Vancouver przedstawiające śmiejące się postacie. To częsty punkt odwiedzin turystów, którzy pozując na ich tle naśladują i przybierają podobne pozy.

Więcej o:
prima aprilis
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE