Ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę dla dobra publicznego i pomyślności miasta – Jarosław Ferenc został zaprzysiężony na Prezydenta Miasta Radomska.
Ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę dla dobra publicznego i pomyślności miasta – Jarosław Ferenc został zaprzysiężony na Prezydenta Miasta Radomska.
Uroczystość ślubowania nowo wybranego prezydenta Radomska odbyła się dziś o godz. 10.00 podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
Na uroczystości zaprzysiężenia obecni byli, m.in. posłowie na Sejm RP Anna Milczanowska i Krzysztof Maciejewski, Stanisław Witaszczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego Jacek Ciecióra, Starosta Powiatu Radomszczańskiego Andrzej Plutecki wraz z zarządem powiatu, Wójt Gminy Radomsko Marian Zaborowski, były prezydent Radomska Jerzy Słowiński, komendanci powiatowych jednostek policji i straży pożarnej, radni miejscy i powiatowi, urzędnicy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy Radomska.
Prezydent Jarosław Ferenc podczas przemowy zapewniał to tym, ze będzie ciężko pracował na rzecz miasta i mieszkańców. Podziękował za zaufanie tym, którzy podczas wyborów oddali na niego głos, a tym, którzy na niego nie zagłosowali obiecał, że będzie robił wszystko, aby ich zaufanie zyskać.
- (...)od dzisiejszego dnia nie jestem już tylko kandydatem swoich wyborców, ale Prezydentem wszystkich mieszkańców Radomska - mówił podczas przemówienia prezydent Ferenc.
Przybyli na uroczystość goście nowemu prezydentowi Radomska złożyli gratulacje kwiaty i życzenia powodzenia w zarządzaniu miastem.
- Będę robić wszystko, aby nasze miasto zmienić i spełnić to co obiecałem podczas mojej kampanii wyborczej. Na pewno nie zdarzy się to w ciągu stu dni, ale myślę, że pierwsze ważne decyzje zostaną podjęte. Jestem otwarty na to, aby przedstawić to, w jaki sposób realizuję program dla Radomska – zaznaczył Jarosław Ferenc.
Zmiana prezydenta oznacza także zmiany personalne na wielu wysokich stanowiskach. Kilku pracowników urzędu już złożyło wypowiedzenia, bądź poszło na zwolnienia. Na razie wiadomo tyle, że nowy prezydent będzie miał dwóch pomocników. Nie znane są jednak jeszcze ich nazwiska. O decyzjach w sprawie najbliższych współpracowników Jarosław Ferenc poinformuje w najbliższym czasie.
Całość przemówienia inauguracyjnego Jarosława Ferenca
Wybaczcie mi wzruszenie, ale jest to dla mnie chwila szczególnie ważna, najważniejsza w moim zawodowym życiu. Stając dziś przed Radą Miejską w Radomsku, składając przysięgę, mam świadomość odpowiedzialności. Odpowiedzialności nie tylko przed Radą Miejską, ale przed wspólnotą tworzoną przez mieszkańców Radomska.
Chciałbym dziś z okazji tej podniosłej chwili powiedzieć o trzech najważniejszych dla mnie rzeczach w życiu publicznym: zaufaniu, wspólnocie i odpowiedzialności.
Bez zaufania nie byłoby mnie tutaj z Państwem i nie obejmowałbym funkcji Prezydenta Miasta Radomska. Jestem tu dzięki zaufaniu mieszkańców, którzy oddali na mnie swój głos, za co im serdecznie dziękuję i obiecuję, że nie zawiodę tego zaufania. Nie byłoby mnie tutaj w tym miejscu, gdyby nie zaufanie mojej rodziny, która wspierała mnie przez całą kampanię i jestem przekonany, będzie nadal wspierać mnie podczas wykonywania moich obowiązków. Jestem tu także dzięki zaufaniu ludzi, którzy ciężko pracowali na mój sukces: ochotników, wolontariuszy, członków sztabu. Ale najważniejsze będzie zdobycie zaufania tych mieszkańców Radomska, którzy na mnie nie głosowali. Chcę Państwu zagwarantować, że każdego dnia będę ciężko pracował, żeby zdobyć Państwa zaufanie, od dzisiejszego dnia nie jestem już tylko kandydatem swoich wyborców, ale Prezydentem wszystkich mieszkańców Radomska.
Zaufanie jest też niezbędne, jeśli chcemy mówić o wspólnocie a samorząd, nasze miasto to wielka wspólnota wszystkich mieszkańców. Wspólnota rozumiana jako pokoleniowy ciąg, współtworzący wspólne dobro w naszym mieście wczoraj, teraz i jutro. Musimy my wszyscy, zebrani na tej sali, wiedzieć, że wspólnota to także szacunek do dorobku naszych poprzedników. Musimy być wspólnotą, a to oznacza współpracę bez względu na różnice poglądów, przynależność partyjną, stare zaszłości. Musimy przestać myśleć o wyborach w kategorii wygrany – przegrany. Nie czuję, abym kogoś pokonał, tak jak odchodzące władze nie powinny czuć się pokonane. Mieszkańcy zadecydowali się na zmiany i obrali nowy kierunek, ale to nie znaczy, że nie możemy ze sobą współpracować, dzielić się dobrymi pomysłami. Chciałbym w tym miejscu podziękować pani poseł Annie Milczanowskiej za 9 lat pracy dla Radomska, za wszystkie dobre rzeczy, jakie w tym okresie dla miasta się zdarzyły. Dziękuję panu Wiesławowi Kamińskiemu, pełniącemu przez ostatnie tygodnie obowiązki prezydenta miasta. Obiecuję, że to co stworzyliście dobrego, będę chronił i rozwijał, przypominając mieszkańcom o zasługach poprzedników. Chciałbym, aby Radomsko, podczas gdy będę Prezydentem, było wielką wspólnotą mieszkańców, naszych reprezentantów w Sejmie, powiecie, w radzie miejskiej. By ta wspólnota była wielka musimy do niej zaprosić Radę Seniorów, Młodzieżową Radę Miasta, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, przedsiębiorców dużych i małych oraz Kościół. Chcę takiej wspólnoty dla naszego miasta i liczę, że chcą jej wszyscy zebrani na tej sali.
W życiu publicznym zaufanie i wspólnota nie miałyby większego znaczenia gdyby nie poczucie odpowiedzialności, jakie powinniśmy czuć podejmując się sprawowania jakiejkolwiek funkcji publicznej. Chciałem Państwu zagwarantować, że odpowiedzialność będzie moim priorytetem. Odpowiedzialność to dbanie, by urząd i jednostki samorządowe służyły mieszkańcom, a nie władzy. Odpowiedzialność to dobór kadr prowadzony w taki sposób, by o stanowiska samorządowe konkurowali ludzie na równych prawach i zasadach, tak by z grona dobrych możliwy był wybór tych najlepszych. Odpowiedzialność to również przejrzystość, dotyczy to zarówno polityki kadrowej, jak i procedury podejmowania decyzji. Przejrzystość wyklucza nieuczciwość, przejrzystość gwarantuje każdemu taką samą możliwość wpływu na kształt decyzji władz miasta, przejrzystość buduje przewidywalność i zaufanie do samorządowej władzy. Odpowiedzialność to także radzenie sobie z wszystkimi wyzwaniami jakie stoją dziś przed naszym miastem, a które celnie skatalogowała ostatnio „Gazeta Radomszczańska”. Te wyzwania to m.in. lepsza praca za lepszą płacę, przeciwdziałanie zjawiskom wyludniania się miast, bezpieczeństwo, rewitalizacja zaniedbanych obszarów, troska o jakość edukacji i czystość powietrza... I ta najważniejsza odpowiedzialność przed naszymi dziećmi i zapewnienie im takich warunków, by mogły realizować swoje ambicje tutaj w naszym mieście. Ciąży na nas odpowiedzialność za następne pokolenia mieszkańców Radomska.
Pamiętając o zaufaniu, wspólnocie oraz ciążącej na nas odpowiedzialności zwracam się do Was, do Rady Miejskiej w Radomsku z pokorną prośbą o pomoc. Dyskutujmy, szukajmy najlepszych rozwiązań, zmieniajmy nasze miasto. Zwracam się z taką samą, pokorną prośbą, o pomoc do polityków reprezentujących Ziemię Radomszczańską, w tym zwłaszcza do naszych posłów, senatorów, radnych województwa i powiatu. Ale z najważniejszą prośbą chciałbym zwrócić się do mieszkańców Radomska jako ich Prezydent i pokorny sługa. Pracujmy razem dla dobra naszego miasta. Razem zmieńmy Radomsko.
Dziękuję bardzo.