Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu kolejnych odcinków A1

Fot. W. Bojdo

W czwartek, 30 grudnia 2021 r. na terenie MOP Słostowice w gminie Gomunice nastąpiło uroczyste otwarcie nowych odcinków autostrady A1 w Łódzkiem. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej - Waldemar Buda.

- Mamy przyjemność otworzyć wcześniej niż zaplanowano spory kawałek autostrady, ponad 50 km. To najtrudniejsza w budowie autostrada w Polsce, ponieważ odbywa się praktycznie przy bieżącym ruchu. To autostrada, na którą od dawna oczekiwaliśmy. Już za kilka miesiący cały 600-kolometrowy odcinek będzie gotowy. To pierwsza autostrada trzypasmowa, która naprawdę rozładuje ruch w Polsce centralnej - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie w Słostowicach było okazją do podsumowania inwestycji drogowych, które były realizowane w Polsce w 2021 roku.

- W tym roku oddajemy ponad 440 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Poprawią one bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także przyczynią się do poprawy jakości naszego środowiska. A1 to kręgosłup komunikacyjny Rzeczpospolitej. Mamy do czynienia z dopełnieniem, które jest niezwykle potrzebne, do tego dołączany drogi powiatowe, wojewódzkie, gminne, których budowa idzie pełna parą. Pomimo pandemii i światowego kryzysu co chwilę wbijamy łopaty w kolejne inwestycje – zauważył premier.

30 grudnia 2021 r. do ruchu został udostępniony ciąg główny A1 na jezdni w kierunku Katowic, od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz trzy kilometry trasy na kolejnym odcinku realizacyjnym. Kierowcy mogą już korzystać także z odcinka od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. W realizacji jest jeszcze tylko jeden odcinek A1, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, którego ukończenie jest planowane w III kwartale przyszłego roku. 

Podczas konferencji padło pytanie, czy A1 będzie płatną autostradą. Jak odpowiedział minister Andrzej Adamczyk, opłaty za przejazd będą pobierane, ale na pewno nie w najbliższym czasie. 

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański a1 autostrada a1 słostowice mateusz morawiecki otwarcie autostrady a1
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE