Bez względu na warunki funkcjonowania czy stopień rozbudowy instalacji stosowanie zabezpieczeń w układach elektrycznych to kluczowe zadanie. Zagrożeń nie brakuje, zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach usługowych czy dużych zakładach przemysłowych. Zwarcia, przeciążenia, przepięcia — wszystkie tego typu zdarzenia mogą prowadzić w najlepszych wypadku do uszkodzenia sprzętu, a w najgorszym do utraty życia przez osoby obsługujące urządzenia.
Różne zagrożenia dla domowej i przemysłowej instalacji
Liczba zagrożeń, jakie mogą komplikować funkcjonowanie instalacji elektrycznej lub nawet prowadzić do poważnych uszkodzeń i awarii, jest dosyć wysoka. To wspomniane już przepięcia, zwarcia, ale też przegrzanie, na przykład silnika, powodowane przez nieprawidłowe parametry prądu. Dlatego w warunkach przemysłowych należy właściwie dopasować elementy zabezpieczające, aby w ten sposób uniknąć poważnych problemów. Okazuje się, że istnieją narzędzia, które ułatwiają podjęcie decyzji związanej z wyborem takich urządzeń. Sprawdza się na przykład kalkulator doboru bezpieczników, czyli oprogramowanie, które najpierw mierzy zapotrzebowanie, a następnie jest w stanie zasugerować, jakie produkty z dostępnej gamy są idealne do zastosowania w konkretnym przypadku. Zalet tego typu opcji jest wiele — to między innymi wygoda, szybkość dopasowania, a przede wszystkim optymalny dobór, co oznacza idealną konfigurację całego układu. Korzystając z tego typu rozwiązania, można ograniczyć potencjalne błędy w wyborze, a w przyszłości cieszyć się niezawodnym działaniem instalacji.
Rozłączniki podstawowym wyposażeniem
Zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych zapewnienie bezpiecznego działania instalacji elektrycznej to podstawa. Niestety nie brakuje różnorodnych zagrożeń, jednak na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania pozwalające zniwelować bądź wyeliminować ich skutki. Wśród nich znajduje się między innymi rozłącznik bezpiecznikowy, czyli urządzenie, które w określonych sytuacjach odpowiada za odcięcie obwodu. Jakie to sytuacje? Przede wszystkim zwarcie oraz przeciążenie instalacji. Mogą prowadzić do uszkodzenia sprzętu, utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia człowieka. Z tego powodu za wszelką cenę należy im przeciwdziałać, a doskonałym narzędziem jest właśnie rozłącznik, który w przypadku wystąpienia groźnej sytuacji odłącza zasilanie. Oczywiście trzeba pamiętać, że od wielkości prądu zależy, jakie urządzenie zabezpieczające powinno być zastosowane. W jednym przypadku będzie to rozłącznik bezpiecznikowy 100 A, a w innym dwukrotnie większy. To oczywiście przykłady, a za konkretne dopasowanie odpowiadają eksperci, którzy zajmują się projektowaniem oraz serwisowaniem instalacji. Mają oni do dyspozycji szereg narzędzi służących także do kontroli instalacji oraz zabezpieczeń.
Czy rozłączniki działają poprawnie? Można to zmierzyć
Skuteczność funkcjonowania elementów zabezpieczających jest kluczowa dla ochrony instalacji, urządzeń i człowieka. Z tego powodu warto regularnie je kontrolować. Skuteczność działania rozłączników określa pętla zwarcia, a konkretnie jej pomiar, który pokazuje, ile czasu mija od pojawienia się zagrożenia do zadziałania zabezpieczenia. Takich analiz mogą dokonywać na przykład fachowcy zajmujący się kontrolowaniem domowych instalacji. Bez wątpienia jest to ważna czynność, pozwalająca określić, czy sieć funkcjonuje bez zastrzeżeń.
Samodzielnie też możesz ograniczyć ryzyko awarii
Należy mieć świadomość, iż domowe instalacje mogą nieść ze sobą ryzyko pojawienia się niebezpieczeństw. Awaria sieci albo uderzenie pioruna czasami prowadzą do skoku napięcia, czyli tak zwanego przepięcia. Grozi ono uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem sprzętu, dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, zwłaszcza kiedy korzysta się z większych zestawów, jak na przykład komputer z monitorem, drukarką i routerem czy kino domowe. Odpowiednią liczbę gniazd, ale też skuteczną ochronę zapewnia w takich sytuacja listwa zasilająca przeciwprzepięciowa. Tego rodzaju element jest szeroko dostępny na rynku i w znaczącym stopniu ułatwia dostęp do zasilania, przy okazji gwarantując skuteczne zabezpieczenie przed poważnym zagrożeniem.