Pozytywny odbiór kwesty. Mieszkańcy Radomska wspierają ratowanie zabytkowych nagrobków

Pozytywny odbiór kwesty. Mieszkańcy Radomska wspierają ratowanie zabytkowych nagrobków Fot. W. Bojdo

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Starym w Radomsku spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców oraz wśród samych kwestujących.

Kwesta do Radomska powróciła po 5 latach przerwy. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Spot Radomsko. Przyłączyli się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum oraz radomszczański oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Partnerem był Powiat Radomszczański.

Wielu znanych radomszczan chętnie zaangażowało się w zbiórkę funduszy. Kwesta odbywała się w na Cmentarzu Nowym i Starym. Wolontariusze, a było ich ponad 80, z entuzjazmem zachęcali do wsparcia tej szlachetnej sprawy, czym dzieli się w trakcie i po kweście w mediach społecznościowych. Przytaczamy niektóre z nich.

- Po kilku latach przerwy do Radomska powróciła kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Tym razem z moim skromnym udziałem. Bardzo dziękuję za miłe spotkania, rozmowy, a przede wszystkim hojność. Puszki: moja i mojego towarzysza Piotrka Bojdo zapełniały się bardzo szybko. Brawa i gratulacje dla organizatorów kwesty Anety Bogdan i Pawła Aulicha - Wojtek Bojdo, portal Radomsko24.pl.

- Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nie omijali kwestujących i wrzucali pieniądze do puszek. Z wieloma z państwa, umówieni jesteśmy już na kolejną zbiórkę. Jesteście naprawdę niesamowici. Organizatorom tegorocznej zbiórki serdecznie dziękuję i nisko się kłaniam - Wioletta Pal, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Radomsku.

- W dniu dzisiejszym na nowym i starym cmentarzu w Radomsku zbieramy datki na odnowę zabytkowych nagrobków. Razem z Prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem zbieraliśmy datki na starym cmentarzu. Spotkaliśmy dzisiaj wiele osób o dobrych i wielkich sercach. Dziękujemy - Krzysztof Górnik, radny Rady Miejskiej w Radomsku.

- Aneta Bogdan - to my wszyscy dziękujemy Tobie i Pawłowi Aulichowi za sprawną organizację tegorocznej kwesty. Dzięki Wam, po 5 latach, ponownie możemy pomóc w ocaleniu zapomnianych i zabytkowych nagrobków - Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Woj. Łódzkiego.

- Miałem dziś wielką przyjemność wziąć udziału w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Wspaniała inicjatywa, która została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Radomska. Dziękuję Wam za hojność - Łukasz Więcek, starosta radomszczański.

- Dziś wspólnie z Radną Rady Miejskiej Beatą Kowalską już od 9.00 rano zbieraliśmy datki na ratowanie zabytkowych nagrobków Nowego i Starego Cmentarza w Radomsku. Przychylność i hojność radomszczan dla tej akcji tak jak przed laty jest duża. Dziękujemy - Jacek Gębicz, wicestarosta radomszczański.

- Poranek spędzony jak to 1 listopada tradycyjnie na cmentarzu. jednak tym razem odrobinę inaczej, gdyż po kilku latach przerwy wróciła Kwesta na rzecz od odnowy zabytkowych nagrobków i mogłem ponownie pomóc jako wolontariusz. Wspólnie z Sebastian Pierzchalski mieliśmy przyjemność spotkać dziś wiele osób o dobrych. Warto pomagać, gdyż dzięki Wam cenne historycznie nagrobki odzyskają dawny blask. Aneta Bogdan, Paweł Aulich ... słychać było głosy, że mieszkańcom brakowało tego wydarzenia. Kawał dobrej roboty - Artur Szponder, szef Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

- Wracamy po przerwie z kwestą. Dziś z Krystyną Michalską. Cel jest jeden odnowa zabytkowych pomników na Cmentarzu Starym w Radomsku. Ta kwesta to dopełnienie tego dnia i tym bardziej miło usłyszeć„ dobrze, że kwesta wraca - Marek Rząsowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego.

- Czas kwestowania minął mi bardzo szybko, może nawet za szybko. Widząc życzliwych i hojnych radomszczan, wzorową organizację, można tylko się cieszyć. Wszystkim za wszystko z serca dziękuję - podkreśla Tadeusz Olczyk, jeden z kwestujących.

Dzięki tej akcji udało się zgromadzić zapewne znaczną sumę pieniędzy. Na dziś jeszcze nie wiadomo o jakiej kwocie możemy mówić. Pieniądze policzą uczniowie radomszczańskiego Ekonomika. Inicjatywa ta nie tylko przyczyni się do ratowania nagrobków, ale także zintegruje społeczność, pokazując, jak wiele można osiągnąć wspólnym wysiłkiem.

Więcej o:
kwesta wszystkich świetych 1 listopada
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE