Pożegnali ukraińską młodzież

Pożegnali ukraińską młodzież Fot. Urząd Miasta

Łzy i wzruszenie towarzyszyły wyjazdowi młodych Ukraińców z Radomska. Zanim dotrą do swoich domów w Jużnoukraińsku i Wozniesiensku czeka ich ponad 20-godzinna podróż autokarem.

Zakończyła się wymiana zorganizowana przez Miasto Radomsko i Towarzystwo Dom Polski w Wozniesiensku. Od 5 marca w Radomsku gościła 44-osobowa grupa młodzieży ukraińskiej i ich opiekunów. Zamieszkali u polskich rodzin. Przez 10 dni uczyli się języka polskiego. Wspólnie z młodzieżą polską uczestniczyli w zajęciach tanecznych, rekreacyjnych i sportowych, spotkaniu integracyjnym przy ognisku w osadzie Nadleśnictwa Radomsko - Podświerk. Poznawali polskie tradycje i obyczaje. Pojechali też na wycieczki do Częstochowy, Łodzi i Krakowa.

Na zakończenie wymiany w piątek 15 marca w PSP nr 9 odbyła się pożegnalna kolacja z udziałem m.in. prezydenta Radomska Jarosława Ferenca, proboszcza parafii św. Lamberta ks. dziekana Antoniego Arkita oraz koordynatora wymiany ze strony ukraińskiej ks. Karola Karwowskiego. Obecni byli: Ukraińcy, goszczące ich polskie rodziny, opiekunowie, dyrektorzy szkół uczestniczących w wymianie. 10-dniowy pobyt przypomniała prezentacja zdjęć. Nie zabrakło podziękowań, prezentów, wspólnie odtańczonego poloneza, wspólnie zaśpiewanych „Sokołów” oraz łez wzruszenia. Około godz. 20.00 goście wyruszyli w daleką podróż.

We wrześniu na Ukrainę pojadą dzieci polskie z rodzin, u których mieszkali młodzi Ukraińcy.

Info: Urząd Miasta w Radomsku

Więcej o:
wymiana ukraina wozniesiensk jużnoukraińsk
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE