Radomsko, Łódzkie 20.8o Poniedziałek, 20 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja redakcja

Pożary poszycia leśnego

Alert 112
Beata Januszewska

Tylko jednego dnia – 4 marca, straż pożarna w powiecie radomszczańskim wyjeżdżała aż siedem razy do pożarów traw. W dwóch przypadkach pożar rozprzestrzenił się na poszycie leśne.

W miejscowości Ludwików w gminie Gidle, strażacy interweniowali z powodu podpalenia suchej trawy na nieużytkach rolnych. Ogień rozprzestrzenił się na poszycie leśne. Spłonął 1 ar poszycia leśnego oraz 1,2 hektara pola. Akcja ugaszania trwała 2,5 godziny.

Drugie zdarzenie miało miejsce w miejscowości Pirowy w gminie Gomunice. Spłonęło 9 hektarów pola oraz niewielka część poszycia leśnego. Działania straży trwały 2 godziny.

Zdjęcia natomiast prezentują pożar w miejscowości Zagacie, w gminie Przedbórz, gdzie spaleniu uległo około 6 hektarów suchych nieużytków.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 000 zł. Natomiast wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

komentarze