Pożar domu w Woli Blakowej. Czujka dymu uratowała mieszkańcom życie

Pożar domu w Woli Blakowej. Czujka dymu uratowała mieszkańcom życie Fot. OSP Krzywanice/OSP Lgota Wielka

W nocy z 22 na 23 listopada 2020 r., ok. godz. 03:43 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Radomsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze wewnątrz jednego z domów w miejscowości Wola Blakowa w gminie Lgota Wielka.

Na miejsce wskazane w zgłoszeniu zadysponowano strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Radomsku oraz strażaków z jednostek OSP z Lgoty wielkiej, Krzywanic oraz Woli Blakowej.
Pożarem objęte było wyposażenie pomieszczenia kuchni na tzw. wysokim parterze domu jednorodzinnego oraz część podłogi, a prawdopodobną przyczyną mogła być nieszczelność przewodu kominowego.

- W chwili powstania pożaru w domu tym przebywały dwie osoby: kobieta w wieku 78 lat oraz 82-letni mężczyzna. Mieszkańcy opuścili jednak dom przed przybyciem straży na miejsce. Ze snu wybudził ich alarm czujki dymu, która zainstalowana była w pomieszczeniu pomiędzy sypialnią a kuchnią objętą pożarem. Gdyby nie to niepozorne urządzenie, mogło dojść do tragedii, a tak skończyło się tylko na stratach materialnych, których wartość wstępnie oszacowano na ok. 30 tysięcy złotych – mówi Artur Bartosik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Radomsku.

Warto zauważyć, że czujka zadziałała w pomieszczeniu przyległym do kuchni, co wskazuje, że dym i gorące gazy pożarowe rozprzestrzeniały się już do pomieszczeń sąsiednich.

Strażacy, oprócz prowadzenia działań gaśniczych, sprawdzili też, czy mieszkańcy nie zatruli się tlenkiem węgla - na szczęście, wskutek szybkiego opuszczenia domu, do takiej sytuacji nie doszło.

- Niech to zdarzenie będzie dla nas swojego rodzaju przypomnieniem, szczególnie na starcie sezonu grzewczego, aby wyposażyć swoje domy czy mieszkania w czujki dymu oraz czadu, a jeśli już je mamy - do sprawdzenia ich poprawnego działania – apeluje Artur Bartosik.

Więcej o:
psp radomsko osp krzywanice pożar domu czujka dymu
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE