Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi w Radomsku

Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi w Radomsku Fot. Klaudia Gajda

W piątek, 15 października w przychodni SP ZOZ Pro Familia przy ul. Armii Krajowej w Radomsku odbywa się Powiatowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Do godziny 15:00 można odwiedzać placówkę i nauczyć się samobadania piersi.

W godzinach od 10:00 do 15:00 na kobiety czekać będą wolontariuszki Radomszczańskiego Stowarzyszenia Amazonek w Radomsku oraz Fundacja OmeaLife. Mieszkanki powiatu będą mogły porozmawiać o swoich obawach oraz nauczyć się samobadania piersi.

W ciągu roku w Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.
W leczeniu nowotworów piersi niezwykle ważna jest profilaktyka. Wszyscy specjaliści podkreślają, że w wielu przypadkach możliwe jest skuteczne wyleczenie, jeśli pacjentka zgłosiła się do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach.

Dlatego tak ważne są regularne badania i samokontrola piersi.

Samobadanie piersi zalecane jest:

- począwszy od 20. roku życia
- raz w miesiącu
- najlepiej tydzień po miesiączce, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe
- kobiety w okresie przekwitania powinny kontrolować swoje piersi w te same dni każdego miesiąca (np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca)
- samobadanie powinno być przeprowadzane dokładnie i bez pośpiechu. Powinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.

Samobadanie piersi - oglądanie przed lustrem
1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. Zwróć szczególną uwagę na część piersi przy dole pachowym.

2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje. Obserwacje można przeprowadzić w kilku pozycjach: nie tylko opierając ręce na biodrach i z rękami uniesionymi w górę, lecz także z opuszczonymi rękami. Możesz także pochylić się ku przodowi

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.

Gdy skóra jest wilgotna, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE