Powiat zdaniem PiS

Powiat zdaniem PiS

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości przedstawili na konferencji prasowej Ranking Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców. Jak na tle innych wygląda nasz powiat? Zdaniem lokalnych działaczy PiS - kiepsko.

Przedstawiciele PiS zaprezentowali rankingi z lat 2016 i 2017. Powiat radomszczański w 2017 roku zajął miejsce 88, na 99 możliwych, a uzyskał 3150 punktów. Natomiast w roku 2016 był na 87 miejscu z 2850 punktami. Działacze PIS porównali te miejsca z innymi powiatami z województwa łódzkiego.

- Powiat piotrkowski w 2017 roku w rankingu zdobył 46 tys. 010 punktów i zajmuje czwarte miejsce. Jest to powiat sąsiedni, więc nie możemy powiedzieć, że nasz powiat jest jakoś oddalony, ma niekorzystne położenie. To są nasi sąsiedzi, którzy potrafią pozyskiwać środki na rozwój powiatu, wprowadzać powiat przyjazny dla mieszkańców. U nas niestety wszystkie te działania proinwestycyjne i pozostałe uzyskujemy, jako urząd zero punktów. Mamy punktacje za kryteria typu logo powiatu umieszczone na stronie, bądź linki do gmin powiatu. Ale to rzeczy tak błahe, za które my rzeczywiście nie możemy w tym rankingu wywindować się wyżej
- mówił na konferencji Paweł Chybalski.

Zauważył również, żeby uzyskać więcej punktów, a co za tym idzie osiągnąć wyższą lokatę w tym rankingu, urząd powinien mieć projekty inwestycyjne, by móc brać udział w konkursach na ich finansowanie. Obecnie powiat posiada tylko jeden taki projekt.

- Jeśli chcielibyśmy pozyskiwać nawet środki nie tylko krajowe, ale też unijne musimy posiadać projekty, żeby móc z nimi aplikować o te środki. Powiat radomszczański posiada jeden projekt na modernizację ulicy Jagiellońskiej i niestety ta modernizacja nie udaje się z roku na rok. Jest zawsze odkładana, ponieważ nigdy nie zdobywamy dostarczających punktów żeby uzyskać dofinansowanie z funduszy krajowych właśnie na tą inwestycję. I to jest jedyny projekt, który posiada praktycznie powiat radomszczański, aby móc aplikować o środki zewnętrzne
- dodał Paweł Chybalski.

Jak zauważył Szymon Zyberyng nie pozycja na liście w rankingu jest aż tak istotna, a ilość punktów, które poszczególne powiaty uzyskały. Odniósł się do powiatu koneckiego.

- Za działania proinwestycyjne i prorozwojowe w rankingu można maksymalnie uzyskać 9 tys. punktów. Powiat konecki zdobywa 4500. Za ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych można uzyskać 6 tys. punktów. Powiat konecki otrzymuje 2 tys. punktów. Natomiast nasz powiat, w każdej z tych pozycji ma punktów zero. I większości dziedzin jest cyfra zero. My, jako kandydaci do rady powiatu, gdy mieszkańcy powiatu radomszczańskiego obdarzą nas zaufaniem, na pewno chcielibyśmy aby nasz powiat awansował w tym rankingu, ponieważ umówmy się to nie są tylko cyfry, ale są one obiektywne, bo to nie my je stworzyliśmy. Ranking jest prowadzony od początku istnienia samorządności powiatowej w Polsce i jest on obiektywny. Te cyfry przekładają się na jakość funkcjonowania urzędu i dlatego naszym hasłem jest „Przyjazny powiat”
- mówił Szymon Zyberyng.

Ranking opublikował Związek Powiatów Polskich. Do udziału w nim, samorządy ze szczebla gminnego czy powiatowego zgłaszają się dobrowolnie. Są oceniane przez ekspertów ZPP w kryteriach takich jak:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
- rozwój społeczeństwa informacyjnego;
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
- umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
- współpraca krajowa i międzynarodowa;
- działania promocyjne.

Więcej o:
wybory wybory radomsko wybory 2018 prawo i sprawiedliwość
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE