Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W piątek, 25 lutego w Starostowie Powiatowym w Radomsku odbyła się konferencja prasowa – dotyczyła pomocy dla Ukrainy.

Starostwo wyznaczyło już kilkanaście miejsc zakwaterowania dla przyszłych uchodźców. Będzie także zbiórka rzeczowa oraz pieniężna.

- W związku z największym od II Wojny Światowej kryzysem bezpieczeństwa, regularnej wojny, dramatem milionów Ukraińców, z którymi się solidaryzujemy – stoimy przed ogromnym wyzwaniem. Dziś odbył się sztab kryzysowy zwołany przez Wojewodę Łódzkiego. W celu uniknięcia chaosu koordynatorem wszelkich działań na terenie powiatu będzie starosta powiatu – mówiła Beata Pokora, starosta radomszczański.

Rząd przewiduje wsparcie dla samorządów. Beata Pokora mówiła, że powstają już odpowiednie akty prawne, jak również specustawa dotycząca pomocy kobietom i dzieciom.

- Oprócz działań zbrojnych prowadzona jest także wojna informacyjna. Przykładem są sytuacje na stacjach benzynowych jak i bankach. Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zapowiadał, że zapasy w bazach paliw starczą na co najmniej 3 miesiące – dodała starosta.

Pełnomocnikiem starosty ds. Pomocy Ukrainie został sekretarz Powiatu Radomszczańskiego Tomasz Kornacki, zaś koordynatorem wszelkich działań Jadwiga Brzeska, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Rozpoczęliśmy tworzenie bazy noclegowej dla osób, które znajdą się w naszym powiecie. Na dziś mamy już około 27 – 28 pokoi – są takie deklaracje plus jedno mieszkanie, to udało nam się dziś, w czasie dwóch godzin zorganizować – mówił Tomasz Kornacki, sekretarz powiatu.

Starostwo Powiatowe w Radomsku uruchamia zbiórkę koców, materacy, śpiworów, środków medycznych, opatrunkowych oraz środków czystości, a także najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności). Dary można przynosić do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku (ul. Szkolna 2) od najbliższego poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30.

Pod hasłem „Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą” odbywać się będzie zbiórka pieniężna. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku, ul. Leszka Czarnego 22, 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem „Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”.

Niezależnie Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego zaapelował do wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Radomszczański, aby uczniowie i nauczyciele w sposób jak najszerszy włączali się w zbiórki darów i akcje charytatywne na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Krzysztof Zygma, przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego postanowił na środę, 2 marca na godzinę 9.00 zwołać Sesję Powiatu, w jej trakcie podjęta zostanie uchwała wspierająca Ukrainę. Sesja odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą Wojna Ukraina Rosja Ukraina pomoc dla Ukrainy powiat radomszczański
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE