Powiat pajęczański włączony do czerwonej strefy pandemii

Powiat pajęczański włączony do czerwonej strefy pandemii Fot. pixabay.com

Powiat pajęczański został włączony w czwartek 27 sierpnia, do czerwonej strefy pandemii. Włodarze powiatu apelują do mieszkańców o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i liczą na szybkie opuszczenie najbardziej restrykcyjnej strefy.

Zaktualizowaną listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami przekazało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Do znajdującego się od początku tej klasyfikacji w strefie czerwonej powiatu wieluńskiego z woj. łódzkiego włączono powiaty pajęczański oraz łowicki. Oba obszary wcześniej były w żółtej strefie.

Starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki nie jest zaskoczony włączeniem do strefy czerwonej. Jak wyjaśnił, w ostatnim czasie statystyki zachorowań zwiększyło znacząco ognisko koronawirusa wykryte na jednym z weseli odbywających się w weekend.

- Mamy do czynienia z poziomym przyrostem zakażeń, które oprócz wesela występują zazwyczaj w rozsianych pojedynczych przypadkach. Sąsiadujemy z powiatem wieluńskim oraz Śląskiem i siłą rzeczy mamy z nimi różnego rodzaju powiązania. Współpracujemy na bieżąco z służbami i robimy wszystko, by wyniki zachorowań już się nie zwiększały. Apelujemy o przestrzeganie obostrzeń, o co w ostatnim czasie dbają też nasi policjanci - wyjaśnił w rozmowie z PAP starosta.

Gajęcki wyraził nadzieję, że powiat pajęczański szybko opuści czerwoną strefę, która - jak tłumaczył - jest uciążliwa dla mieszkańców oraz branży hotelarsko-gastronomicznej. W najbliższym czasie zapadnie decyzja, w jaki sposób uczniowie rozpoczną naukę w szkołach.

Strefy czerwone to powiaty, gdzie liczba zakażeń wykrytych w ostatnich 14 dniach przekroczyła 12 osób na 10 tys. mieszkańców.

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity – maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Według najnowszych danych Urzędu Wojewódzkiego w woj. łódzkim chorobę Covid-19 wykryto dotąd u 5 tys. 196 osób (w piątek 28 sierpnia, poinformowano o 39 nowych przypadkach zakażenia w regionie), z których 235 zmarło. W powiecie pajęczańskim aktualnie 92 aktywnych przypadków koronawirusa.

PAP

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko powiat radomszczański zakażenia radomsko koronawirus województwo łódzkie strefa czerwona
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE