Pow. bełchatowski: pomnik Józefa Piłsudskiego odkopany po 80 latach przez strażaków

Pow. bełchatowski: pomnik Józefa Piłsudskiego odkopany po 80 latach przez strażaków Fot. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Podczas prac budowlanych na placu przy drodze powiatowej w centrum wsi Wola Wiązowa strażacy OSP natknęli się na zakopany w ziemi cokół. Okazało się, że jest to pomnik Józefa Piłsudskiego. O znalezisku powiadomiono starostę Dorotę Pędziwiatr. Na miejsce przyjechał wicestarosta Jacek Bakalarczyk.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przeleżał w ziemi prawdopodobnie około 80 lat. Odsłonięty został w 1938 roku w XX rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najstarsi mieszkańcy wsi wspominają ten dzień - z autopsji lub opowiadań swoich przodków - jako wyjątkowe święto. Cała Wola Wiązowa była przystrojona kwiatami i gałązkami, a w uroczystości brali udział wszyscy mieszkańcy, odświętnie na tę okazję ubrani.

- Pełne odkopanie pomnika wiąże się z naruszeniem pasa drogowego drogi powiatowej i w naszej gestii będzie leżało umożliwienie przeprowadzenia niezbędnych działań – mówi wicestarosta Jacek Bakalarczyk.

- Jak widzę, betonowy cokół jest bardzo dobrze zachowany. Jak relacjonują mieszkańcy, płaskorzeźba popiersia Józefa Piłsudskiego była wykonana z brązu i została skradziona, a pomnik przewrócono i zasypano ziemią. Myślę, że szczegóły historii tego miejsca ustali Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, który powiadomiliśmy o tym niezwykłym odkryciu na terenie powiatu bełchatowskiego – dodaje wicestarosta.

Miejsce zostało odgrodzone, a roboty przy utwardzaniu sąsiadującego placu tymczasowo wstrzymano.

(info: Starostwo Powiatowe w Bełchatowie)

Więcej o:
powiat bełchatowski wola wiązowa józef piłsudski pomnik odkopany
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE