Poseł Sowińska: mam nadzieję, że marszałek nie zlikwiduje filii bibliotek pedagogicznych

Posłanka Lewicy Anita Sowińska jest zaniepokojona pojawiającymi się w opinii publicznej informacjami o planach likwidacji 18 filii bibliotek pedagogicznych, m.in. radomszczańskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Wystosowała apel do Marszałka Województwa Łódzkiego. Prosi o zmianę decyzji. Z kolei władze województwa zapewniają, że likwidacji bibliotek nie będzie. Zostaną one jedynie zreorganizowane i unowocześnione.

- Decyzja o likwidacji filii bibliotek pedagogicznych jest to oburzająca decyzja. Dotyka ona zwłaszcza małych i średnich miast, między innymi Radomska. Napisałam pismo do marszałka Grzegorza Schreibera. Zwróciłam się do niego z prośbą, by wycofał się z tej decyzji. Te biblioteki służą nie tylko nauczycielom, ale również studentom, uczniom, a także osobom starszym, które chcą się dokształcać. Te placówki pełnią również rolę społeczno-kulturową. Mam nadzieję, że pan marszałek wycofa się z tej decyzji – mówi poseł Anita Sowińska.

W miniony piątek, 8 stycznia 2021 r. wicemarszałek województwa łódzkiego zorganizował konferencję, na której zapewnił, że żaden z pracowników bibliotek nie straci pracy. Poinformował, że filie bibliotek zostaną unowocześnione, m.in. poprzez uruchomienie książkomatów. W urządzeniu będzie można przejrzeć zbiory biblioteki, zamówić wybrane tytuły i odebrać zamówioną książkę.

Czytaj też: Samorząd zwiększa dostępność bibliotek pedagogicznych

- W przyszłości będzie można też korzystać z usług platformy, którą zamówimy. Będzie to platforma Legimi, która daje możliwość korzystania z e-booków – mówił wicemarszałek, Zbigniew Ziemba.

Te tłumaczenia poseł Anita Sowińska nazywa manipulacją.

- Książkomaty nie zastąpią człowieka, nie zastąpią specyficznej roli, jaką pełnią te biblioteki. Pracują w nich osoby, które poświęciły całe życie i serce tej pracy. Nie można porównywać książkomatu z człowiekiem – podkreśla poseł Anita Sowińska.

Więcej o:
radomsko biblioteka pedagogiczna radomsko anita sowińska poseł anita sowińska
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE