Porównanie rodzajów ubezpieczeń samochodowych: OC, AC oraz Assistance

Porównanie rodzajów ubezpieczeń samochodowych: OC, AC oraz Assistance Fot. unsplash.com

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce musi zmierzyć się z obowiązkiem wyboru odpowiedniego ubezpieczenia. Wybór ten nie ogranicza się jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Do dyspozycji kierowców są również autocasco (AC) oraz różne pakiety assistance, które oferują szerszą ochronę. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym trzem rodzajom ubezpieczeń, analizując, jakie sytuacje są przez nie pokryte i jak najlepiej dobrać ubezpieczenie do indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona wymagana prawem

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Jego głównym celem jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. OC pokrywa koszty naprawy uszkodzeń czy leczenia poszkodowanych w wyniku wypadku, do którego przyczynił się ubezpieczony. Ważne jest, że polisa OC nie obejmuje kosztów szkód wyrządzonych na własnym pojeździe kierowcy.

Autocasco (AC) – dobrowolna ochrona własnego pojazdu

Ubezpieczenie AC to dobrowolna polisa, która zapewnia pokrycie szkód pojazdu ubezpieczonego, niezależnie od tego, kto jest winny wypadku. AC może obejmować różnorodne zdarzenia, jak kradzież, zniszczenie pojazdu, uszkodzenia wynikające z wypadków drogowych, akty wandalizmu, a także szkody spowodowane siłami natury (np. grad, powódź). Zakres ochrony zależy od wybranej opcji i oferty ubezpieczyciela, co pozwala kierowcom na dostosowanie polisy do własnych potrzeb i oczekiwań.

Assistance – pomoc w nagłych przypadkach

Pakiet assistance to ubezpieczenie, które zapewnia wsparcie w przypadku awarii lub wypadku na drodze. Obejmuje ono szereg usług, które mają na celu pomoc kierowcy w trudnej sytuacji – od holowania, przez naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, aż po zapewnienie pojazdu zastępczego na czas naprawy. Assistance jest często oferowany jako dodatek do polis OC lub AC, ale może być także nabywany jako odrębna polisa - wyjaśniają eksperci firmy Compensa.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Decyzja o wyborze ubezpieczenia powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami kierowcy oraz charakterystyką pojazdu. Przy wyborze warto rozważyć następujące czynniki:

  • Wartość pojazdu – im nowszy i droższy samochód, tym bardziej zasadne może być zainwestowanie w pełne AC.
  • Historia bezszkodowej jazdy – kierowcy z długą historią bezszkodowej jazdy mogą uzyskać korzystniejsze stawki na AC.
  • Częstotliwość podróży – dla osób często podróżujących, szczególnie poza granicami kraju, assistance może okazać się nieocenioną pomocą.

Podsumowanie

Wybór między OC, AC a assistance powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego kierowcy. OC zabezpiecza przed odpowiedzialnością cywilną, AC chroni przed finansowymi skutkami szkód na własnym samochodzie, a assistance oferuje pomoc w razie awarii lub wypadku. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym, który pomoże ocenić, które opcje są najbardziej odpowiednie dla danej sytuacji. Bez względu na podjętą decyzję, ubezpieczenie samochodu kupisz online, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator OC Compensa.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE