Ponad 7 ton nielegalnego tytoniu i suszu przejęte przez KAS i Straż Graniczną

Ponad 7 ton nielegalnego tytoniu i suszu przejęte przez KAS i Straż Graniczną Fot. KAS

Funkcjonariusze łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) przejęli łącznie 7 199 kg tytoniu i suszu tytoniowego.

Zarzuty przechowywania nielegalnych wyrobów akcyzowych usłyszało troje mieszkańców województwa łódzkiego. Rynkowa wartość zajętego towaru to ponad 4 mln zł.

Funkcjonariusze mieli podejrzenia, że w dwóch miejscowościach województwa łódzkiego może być produkowany i przechowywany nielegalny tytoń. W tym samym czasie KAS i SG wkroczyły na posesje w Bełchatowie i w powiecie brzezińskim.

W Bełchatowie wykryto ponad tonę gotowego tytoniu do palenia, wartego ok. 750 tys. złotych. Zarzuty przechowywania wyrobów bez polskich znaków akcyzy usłyszały dwie osoby przebywające na posesji w chwili kontroli. Obojgu grozi nie tylko wysoka grzywna, ale również kara pozbawienia wolności do lat 3.

Na terenie nieruchomości w okolicach Brzezin służby zabezpieczyły 34 kartonowe pudła, zawierające w sumie 6 179 kilogramów tytoniu i suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również ujawnioną gotówkę w kwocie 43 950 złotych. Zarzut przechowywania nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz uchylenia się od opodatkowania usłyszała właścicielka posesji.

Łącznie, w trakcie wspólnej akcji funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej, do magazynu depozytowego Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi (ŁUCS) trafiło 5 223,50 kilogramów suszu i 1 975,50 kilogramów gotowego tytoniu do palenia. Zabezpieczono również telefony sprawców, monitoring i inne dowody cyfrowe.

Straty podatkowe, na jakie został narażony budżet państwa, to ponad 4,3 mln złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą śledczy z ŁUCS, którzy ustalą wszystkie okoliczności przestępstwa. Sprawa jest w toku i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Więcej o:
kas podatki podatki radomsko urząd skarbowy radomsko nielegalny tytoń

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE