Ponad 500 mln zł dla polskich firm, które ucierpiały na Brexicie. Rusza nabór do programu Re_Open_UK

Ponad 500 mln zł dla polskich firm, które ucierpiały na Brexicie. Rusza nabór do programu Re_Open_UK Fot. https://reopen.biz/

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej startuje program, który ma pomóc polskim przedsiębiorcom w walce z negatywnymi skutkami brexitu. Re_Open UK będzie realizowany w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, której wartość pomocy dla przedsiębiorców wynosi ponad 116 mln euro (ponad 500 mln zł). Program jest podzielony na etapy. W pierwszym, który rozpocznie się w lipcu pula pomocy wyniesie 62,5 mln euro (około 300 mln zł).

Program Re_Open_UK jest skierowany do polskich firm, które ucierpiały przez Brexit. W większym stopniu skorzystają z niego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, ponieważ dla nich przewidziane jest blisko 70 proc. dostępnych środków pieniężnych. Formuła programu jest odpowiedzią na potrzeby polskich przedsiębiorców związanych z rynkiem brytyjskim, którzy wyrazili je w badaniu ankietowym.

W lipcu firmy będą miały możliwość aplikowania o dofinansowanie. Unikalną wartością Programu jest możliwość składania wniosków, które będą łączyły zarówno zadania miękkie jak i inwestycyjne. Przedsiębiorca będzie mógł zniwelować negatywne skutki, które go dotknęły m.in. poprzez: dostosowanie firmy do nowych uwarunkowań prawnych (szkolenia, doradztwo, modele biznesowe),zrealizować projekty inwestycyjne (maszyny, linie produkcyjne, środki trwałe), zmienić kierunek eksportu poprzez udział w międzynarodowych targach czy misjach gospodarczych, (dotychczasowy produkt – nowy rynek zbytu, nowy produkt – Wielka Brytania) oraz  dla tych, którzy nie chcą realizować projektów długofalowych, będą mogli w ramach działania „Brexit bez straty” sfinansować już poniesione koszty od stycznia 2020 w związku z brexitem.

Zbudowaliśmy ekosystem biznesowy oparty na kilkunastu programach dający przedsiębiorcom możliwości rozwoju i bufor bezpieczeństwa. Do naszej oferty dołącza projekt Re_Open_UK, który jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez polskie firmy. Otwieramy nowe możliwości przed firmami, które ucierpiały przez Brexit. Dzięki rezerwie wielkości blisko pół miliarda złotych będą mogły wzmocnić swoją obecność na rynkach zagranicznych, zainwestować w globalny marketing, zwiększyć bazę biznesowych kontaktów, wypracować nowe łańcuchy dostaw, czyli wdrożyć plan, który pozwoli im zniwelować straty związane z Brexitem. To realne narzędzie wsparcia, które Łódzka Strefa uruchamia dla wszystkich polskich firm już na początku lipca – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej SSE.

- Re_Open_UK to szansa dla firm na odwrócenie negatywnych skutków Bexitu. Statystyki zebrane przez ekspertów z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej pokazują, że po brexicie polski eksport do Wielkiej Brytanii spadł o blisko 12 proc. Program może pomóc wielu polskim firmom powrócić na rynek brytyjski, eksportować więcej towarów bądź zdobyć alternatywne rynki – dodaje Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.

Szczegóły na stronie https://reopen.biz/

Więcej o:
województwo łódzkie pomoc wsparcie brexit firmy re open uk projekt łsse
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE