Ponad 16 mln złotych z Polskiego Ładu trafi do powiatu radomszczańskiego

Ponad 16 mln złotych z Polskiego Ładu trafi do powiatu radomszczańskiego Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku/ facebook Anna Milczanowska

16 317 800 złotych otrzyma łącznie Powiat Radomszczański oraz siedem samorządów gminnych z naszego powiatu w III edycji naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych przeznaczonego dla samorządów na terenie, których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Powiatowe rozstrzygnięcie tej edycji naboru z programu Polski Ład ogłoszone zostało w Starostwie Powiatowym w Radomsku podczas spotkania, w którym uczestniczyła poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, starosta Beata Pokora, członkowie Zarządu Powiatu Ewa Gajzler i Michał Koski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Edyta Sapis – Drozdek oraz włodarze siedmiu gmin z terenu naszego powiatu: gm. Kamieńsk, Przedbórz, Masłowice, Gidle, Radomsko, Gomunice i Żytno.

W tej edycji naboru o bezzwrotne wsparcie realizowanych inwestycji mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Wartość dofinansowania wynosi maksymalnie do 98 proc. wartości inwestycji.

Sam Powiat Radomszczański ma dostać dofinansowanie w wysokości 2 940 000 złotych na przebudowę: drogi powiatowej nr 3931E na odcinku Pytowice – Słostowice i odc. Słostowice – Gomunice – Kletnia oraz drogi powiatowej 3923E na odcinku Magdalenki – Sekursko. Zaplanowano wykonanie nowych nawierzchni jezdni, utwardzenie poboczy i usprawnienie odwodnienia powierzchniowego drogi.

- Inwestycje te mają duże znaczenie dla rozwoju miejscowości, w których dawniej funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Realizacja projektu nie tylko poprawi komfort jazdy i skróci czas dojazdu do miejscowości, gdzie dawniej funkcjonowały PGR-y, ale przyczyni się także do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej, gospodarczej i turystycznej tych terenów – podkreśla starosta Beata Pokora, która w imieniu mieszkańców powiatu złożyła na ręce poseł Anny Milczanowskiej podziękowania za przyznane dofinansowanie.

Do podziękowań dołączyli się także przedstawiciele wszystkich gmin, w których dzięki dofinansowaniu z tej edycji programu Polski Ład wykonanych zostanie szereg zadań związanych z infrastrukturą drogową, wodociągową i budową ujęć wody. Jak podkreślali wójtowie, PGR-y po likwidacji zostawiły „trudną spuściznę”, potrzeby związane z unowocześnieniem infrastruktury na tym terenie są ogromne, a bez wsparcia rządowego na wiele niezbędnych inwestycji gmin po prostu nie byłoby stać.

Przyznane fundusze:

- Powiat Radomszczański: Przebudowa odcinków drogi powiatowej nr 3931E oraz odcinka drogi nr 3923E 2 940 000 zł
- gm. Gidle: Modernizacja ujęcia wody w m. Włynice; Przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości Włynice 499 800 zł
- gm. Gomunice: Rozbudowa, przebudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku przedszkola na Szkołę Podstawową klasy I-III 2 000 000 zł
- gm. Kamieńsk: Adaptacja istniejących garaży na salę posiedzeń, integracji oraz aktywizacji społecznej w miejscowości Kamieńsk 1 862 000 zł
- gm. Masłowice: Budowa kanalizacji w miejscowości Masłowice w formule "Zaprojektuj i Wybuduj” 2 352 000 zł
- gm. Przedbórz: Rozbudowa sieci wodociągowej wraz z modernizacją drogi na odcinku Góry Mokre-Góry Suche 1 960 000 zł
- gm. Radomsko: Przebudowa dróg wewnętrznych zlokalizowanych w obrębie m. Dziepółć 1 960 000 zł
- gm. Żytno: Przebudowa i remont dróg w miejscowościach popegeerowskich 2 744 000 zł

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański polski ład dofinansowanie dotacja inwestycje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE