Polski „elektryk” odwiedził Bełchatów

Polski „elektryk” odwiedził Bełchatów Fot. UM Bełchatów

Urząd Miasta w Bełchatowie szuka kolejnych proekologicznych rozwiązań, także tych w zakresie komunikacji miejskiej. Dlatego w planach jest wzbogacenie taboru MZK o kolejne elektryczne autobusy. Jeden z nich - Pilea, który w całości produkowany jest w Polsce, został zaprezentowany w Bełchatowie.

Transport i komunikacja to jeden z obszarów, w jakich miasto prowadzi zielone inwestycji. Dwa lata temu do Bełchatowa przyjechało 6 nowych, ekologicznych Solarisów. Teraz miasto chce starać się o kolejne zeroemisyjne autobusy.

– Podejmujemy szereg eko-działań, praktycznie w każdym obszarze funkcjonowania miasta. Mowa m.in. o zakupie niskoemisyjnych emzetek, termomodernizacji budynków komunalnych, montażu elektrofiltrów na kominach miejskich kamienic, instalacji paneli fotowoltaicznych – mówi wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

- Wszystko po to, aby ograniczyć niską emisję. Pomocna w tym będzie niskoemisyjna flota MZK. Kilka tego typu autobusów już mamy, teraz myślimy o zakupie kolejnych. Dlatego sprawdzamy różne możliwości – tłumaczy wiceprezydent Matyśkiewicz.

We wtorek, 27 kwietnia, do Bełchatowa – w ramach pokazu – przyjechał Pilea ARP E-Vehicles. To pierwszy polskiej produkcji autobus elektryczny Prezentacja odbyła się w ramach promocyjnego rajdu zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

- Niewątpliwą zaletą tego autobusu jest to, iż jest on w pełni elektryczny, a przez to przyjazny środowisku – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz, który razem z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim miał okazję przejechać się elektrykiem.

Obecnie tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji liczy 17 autobusów. Wśród nich jest sześć ekologicznych autobusów - trzy elektryczne i trzy diesle spełniające surową normę emisji spalin Euro 6.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów urząd miasta bełchatów autobus elektryczny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE